novela zákona o zdravotnej starostlivosti a korupcia. Zdôraznil, že pri schvaľovaní novely zanikla problematika financovania zdravotníctva. Paška je členom výboru pre zdravotníctvo a tiež členom osobitného kontrolného výboru pre kontrolu SIS. Na tlačovke bola aj poslankyňa Edita Angyalová, ktorá je členkou parlamentného výboru pre európsku integráciu a výboru pre sociálne veci a bývanie.
Paška zdôraznil, že novela o zdravotnej starostlivosti bola ministrom Zajacom predložená do parlamentu bez akejkoľvek ekonomickej kvantifikácie. Uviedol, že za posledných desiatich rokov zdravotníctvo vyprodukovalo 40 miliárd dlhov. "Minister Zajac správne povedal, že systém v zdravotníctve vyrába dlhy, ale nepovedal, ako a kto zabezpečí, aby sa celý objem dlhov vyrovnal. Aj táto vláda schválila pre rok 2003 rozpočet pre zdravotníctvo s deficitom 9 miliárd korún." Zdôraznil, že iné je hovoriť o reštrikcii v Bratislave a iné hovoriť o reštrikcii a dostupnosti zdravotníckych služieb v regióne východného Slovenska.
Následne rozviedol súčasný systém zdravotníctva na drobné. Skonštatoval, že každý musí v zmysle zákona platiť zdravotné poistenie, keďže ale nie všetci sú ekonomicky aktívni, funguje v zdravotníctve princíp solidarity. "Tu však treba povedať i to, že ekonomicky aktívny človek odvádza štátu aj daň. Tým pádom pokrýva náklady, pri zodpovednosti štátu za ekonomicky neaktívnych v oblasti zdravotníckej starostlivosti. Základným princípom deficitu celého zdravotníctva je však neplnenie si štátu úrovne platieb za týchto občanov." Zdôraznil, že ešte sú tu straty štátu, ako pri privatizácií plynární "potom je však nekorektné prísť a pýtať od občana 20 korún a argumentovať, že on je ten nepriateľ, lebo produkuje nadspotrebu, lebo príliš často chodí k lekárovi. Veď šička, ktorá na východe zarába 5 a pol tisíc korún, bude mať problémy zvládnuť náklady na energiu, bývanie, stravu, školu a teraz aby splácala deficit, ktorý štát desať rokov tvoril."
Poslankyňa Angyalová poznamenala, že novela o zdravotnej starostlivosti je nesystémová. "Veď človek si platí zdravotné poistenie, aby v čase keď je chorý, alebo musí do nemocnice, nemusel znášať náklady. Podľa novely však budete platiť za návštevu lekára, doplácať za lieky, platiť za recept, čiže znášať náklady, voči ktorým sa vlastne poisťoval."
Paška svoj výklad na tému novela zdravotnej starostlivosti ukončil konštatovaním, že Smer uvažuje podanie na Ústavný súd.
Pri téme korupcia opäť upriamil poslanec pozornosť na disproporcie medzi regiónmi. Skonštatoval, že ako táto aj minulá vláda dostáva upozornenia týkajúce sa vysokej miery korupcie na Slovensku. "Korupcia je dôvodom, prečo tu nie sú zahraniční investori." Informoval, že 64,7 percenta zahraničných investícií skončilo v Bratislave, do Košického kraja ich prišlo 15,4 percenta a do Prešovského iba 2,3. "Na východe nemáme preto zahraničných investorov, že nemáme infraštruktúru, ale predovšetkým sa musíme vysporiadať s korupciou. Je to téma, ktorou sa začína každý rozhovor s potencionálnym záujemcom prísť k nám investovať." Tiež poznamenal, že celý problém s korupciou ani nevníma v takom zmysle že vyvoláva odpor celej vládnej koalície "Je to odpor SDKÚ," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš