vyzývajúcu na verejné pripomienkovanie návrhu novely stavebného zákona. Keďže sa v meste Prešov a okolí bude tento rok stavať viacero diaľničných stavieb aj ciest III. triedy, a teda nesporne bude nasledovať proces majetkovoprávneho vysporiadania, verejnosť iste zaujíma, či budú náhrady za vyvlastnenie konečne trhové.
Ako nám povedal hlavný splnomocnenec OI Richard Drutarovský, kampaň odštartovalo zverejnenie návrhu novely na medzirezortné pripomienkovanie. "Návrh novely z dielne Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja (MV a RR) SR je historicky prvým pokusom o zavedenie zásady primeranej náhrady za vyvlastnenie majetku občanov do vykonávacieho predpisu. Súčasná právna úprava totiž umožňuje jednoduchou procedúrou, bez rozhodnutia súdu, vyvlastňovať majetok občanov bez primeranej náhrady za takzvané vyhláškové ceny z roku 1991. V tejto novele je zapracovaný návrh, aby sa výška náhrady za vyvlastnenie určovala podľa ceny, za ktorú sa v tom istom čase a mieste rovnaká, alebo porovnateľná nehnuteľnosť predáva," uviedol. Jedným dychom pripomenul, že OI vníma návrh mierne pozitívne, ale zdôrazňuje, že sa tým nijako nezmenia diskriminačné pravidlá priebehu vyvlastňovacieho konania. Ako zdôraznil, subjektu, v prospech ktorého sa vyvlastňuje totiž stačí na podanie návrhu na vyvlastnenie, ak vlastníkovi doručí návrh kúpnej zmluvy s cenou najmenej vo výške takzvaného osobitného predpisu a upozorní ho, že ak do 15-tich dní na návrh neodpovie, bude sa to považovať za dôkaz odmietnutia dohody. V súčasnosti je tzv. osobitným predpisom kontroverzná vyhláška ministerstva financií č.465 z roku 1991 o oceňovaní nehnuteľností. Hoci návrh novely odkaz na túto vyhlášku odstraňuje, v každodennom živote to môže znamenať zachovanie súčasnej praxe investorov v ponúkaní vyhláškových cien. Napokon vytvára aj legálnu cestu k tomu, ako sa úplne vyhnúť rokovaniu o dohode s vlastníkom a formálnym postupom získať rozhodnutie o vyvlastnení.
Minimálne z týchto dôvodov, ktoré môže aktivisti OI podložiť konkrétnymi faktami z desiatok vyvlastnení na Slovensku, ktoré v konečnom dôsledku poškodili dotknutých občanov, navrhujú systémovú zmenu v oblasti kompetencií. Faktom totiž je, že od 1.apríla 2003 prejde právomoc v súvislosti s vyvlastňovaním na primátorov a starostov. OI však navrhuje, aby rozhodovanie o vyvlastnení, ako o najzávažnejšom zásahu do vlastníckych práv občana, prešla do kompetencie nezávislých súdov.
Pripomíname, že návrh novely bol zverejnený 3. marca na vládnej internetovej stránke a určená lehota na pripomienkovanie bola len 5 dní a teda skončila 10.marca. OI upozorňuje aj na fakt, že ministerstvo opätovne nerešpektuje lehotu, ktorá vyplýva z legislatívnych pravidiel vlády a tou je 15 dní. Ak by táto norma bola dodržaná, návrh by sa dal pripomienkovať do 20. marca. Podľa slov Drutarovského, takýmto postupom znemožňujú verejnosti riadnu účasť na legislatívnom procese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš