pitnej vody. Ich obyvatelia prežili mesiace a týždne v situácii, keď sa na tečúci kohútik v kuchyni, či kúpeľni nemohli spoľahnúť. Gazdinám často voda režírovala pracovný program, teda ktoré dni môžu prať, variť, nehovoriac o nepohodlí pri základných hygienických úkonoch.
Pre Uzovce to platí aj v súčasnosti, hoci tamojší starosta Vincent Tomko vyriešeniu problému venuje pozornosť. Aj na ostatnom zasadnutí obecného zastupiteľstva rezonovala občianska pripomienka v súvislosti s tým, že vodovodné rúry praskajú každú chvíľu a tlak vody na hornom konci dediny je nedostatočný. Napokon, pravdou je, že vodovod má už 43 rokov. Starosta však oponoval: "Poruchy môžeme riešiť vlastnými silami. Chyby nie sú na potrubí, to je zdravé. Chyby sú na spojoch. Zrejme boli zle uložené do pieskového podložia. Presvedčil som sa o tom, veď neraz som sa ocitol vo funkcii údržbára miestneho vodovodu."
Zaujali nás peripetie obyvateľov, a tak sme sa na problém vypytovali viac. Podľa starostu Tomka kritický stav riešili tak, že vodovod napojili na studňu, ale čerpanie na elektrický pohon bolo veľmi nákladné. Preto rokovali so starostom a poslaneckým zborom v Šarišských Sokolovciach o možnosti tranzitu vody z lesov v ich katastri. Sokolovčania síce dali súhlas, ale s podmienkou, aby si sami urobili vrt nového prameňa. "Bude to riešenie, ale nie jednoduché. Už sme dali vypracovať geodetický elaborát na zachytenie prameňov z lesov nad Šarišskými Sokolovcami so zameraním trasy vedenej lesným porastom vo vyše dvojkilometrovej dĺžke. Potom sa určí miesto, kde bude stáť 100-kubíkový vodojem a ten by mal pokryť potrebu Uzoviec," vysvetlil nám.
Keď sem sa opýtali, s akými finančnými nákladmi sa budú musieť popasovať, mal v hlase už menej odhodlania. Pôjde totiž o 20 miliónov korún, ktoré obec do 500 obyvateľov s miliónovým rozpočtom nemohla a zrejme ani teraz, keď je o niečo vyšší, nezvládne bez pomoci zvonku. Posťažoval sa nám, že opakovane žiadali o čiastočnú finančnú pomoc rôzne inštitúcie, nadácie či zahraničné fondy, ale zatiaľ bez úspechu.
Osamotení ostali aj pri potrebe postaviť čistiareň odpadových vôd a kanalizáciu, hoci najprv uvažovali o združení financií s ďalšími troma obcami. Šarišské Sokolovce, Bodovce a Jakubovany sa však rozhodli pre samostatnú realizáciu, a tak aj Uzovčania musia zmeniť plány.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš