(ŠÚ) SR a jeho krajské pobočky vlani v marci. Jeho cieľom bolo zabezpečiť, aby získané údaje boli kompatibilné s požiadavkami EÚ, teda aj fakt, ktoré z podnikov sú medzinárodne porovnateľné.
Pripomíname, že cenzus bol zameraný na právnické a fyzické osoby, živnostníkov a osoby podnikajúce podľa osobitných zákonov, ktoré patria do kategórie malých a stredných podnikov a v posledných rokoch neboli zaradené do žiadnych štatistických zisťovaní. Išlo približne o 12-tisíc jednotiek.
Keďže uplynul takmer rok, zaujímalo nás, či už sú spracované výsledky cenzusu a aké závery sa z nich dajú definovať. Zatiaľ sú však spracované len predbežné údaje a tie sa dostanú do záverečnej fázy až koncom júna tohto roku. Zisťovanie však bolo ukončené vlani v septembri. Prečo trvá vypracovanie záverečnej správy tak dlho?
"Bola to zložitá úloha a proces podľa stanovených pravidiel. Údaje sme získavali nielen na základe zberu dotazníkov, ale spresňovali sme ich aj z registrov iných inštitúcií," povedala nám vedúca odboru štatistiky, informatiky, registrov a informačných služieb krajskej pobočky ŠÚ v Prešove Božena Vrábľová.
Podľa doterajších výsledkov z celkového počtu 121 461 skúmaných jednotiek bolo viac ako 66-tisíc (54 percent) aktívnych a viac ako 55-tisíc (45 percent) neaktívnych. Napriek veľkému úsiliu sa štatistikom nepodarilo v teréne ani z dostupných zdrojov zistiť 7 percent (8 415) spravodajských jednotiek a to najmä v dôsledku ich dlhodobej absencie na adrese uvedenej v živnostenskom registri, prípadne odchodu do zahraničia, alebo ukrývania sa pred políciou.
Stalo sa im aj to, že niektorí striktne odmietli poskytnúť o svojich firmách akékoľvek informácie napriek urgenciám. "V obchodnom registri je veľa mŕtvych firiem. Existujú len formálne a o výmaz nepožiadali zrejme aj preto, že poplatok za tento úkon je asi 10-tisíc korún. Doteraz sa s tým nič nerobilo a my sme mohli len zmapovať situáciu," uviedla na dokreslenie situácie pracovníčka oddelenia štatistiky Dana Tkáčová.
V Prešovskom kraji vychádzali z údaja o počte 12 449 zistených jednotiek. Z nich je 7 428 aktívnych (49,6 percenta) a 5 021 neaktívnych (40,3). Ak by sme pri tomto údaji mali porovnávať, tak na rovnakej úrovni je aj Žilinský kraj, ale ostatné majú vyššie percento neaktívnych firiem. V Košickom kraji ide o 50,37 a v Bratislavskom o 56,33 percenta.
CMSP sa realizoval v rámci národného programu Phare v spolupráci so štatistickými expertmi zo Španielska a Rakúska. Polovicu nákladov v objeme 40 miliónov korún financovalo Phare.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš