príjemcov rodinných prídavkov a rodičovských príspevkov v prípade, že dieťa nechodí pravidelne do školy a má v mesiaci 15 neospravedlnených hodín. V okrese Prešov ku koncu februára hlásili 30 prípadov záškoláctva z piatich obcí. Okresný úrad (OÚ) však môže pozastaviť výplatu štátnych dávok len v 24 z nich, teda len vtedy, ak rodičia konkrétneho dieťaťa dostávajú prídavky prostredníctvom sociálneho odboru. Podľa slov prednostu OÚ v Prešove Štefana Kužmu, z mesta Prešov nehlásili ani jediný prípad. "Alebo je to výsledok skvelého pedagogického prístupu k žiakom, alebo v systéme niečo škrípe," poznamenal. V skutočnosti bolo v januári v Prešove 41 záškolákov, vo februári 36 a traja nechodia do školy vôbec.
Uplatnenie novely má však aj druhú stranu mince a tá sa naplno prejavila už po niekoľkých týždňoch. Ako nám povedala vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva na prešovskej radnici Anna Hrustičová (na obr.), primátor napísal rezortnému ministrovi Ľudovítovi Kaníkovi list. "Zákon je účinný, povinnosti osobitného príjemcu sú určené, avšak na tieto práce neboli odčlenené mzdové prostriedky. Je to pre mesto práca naviac, pričom nemá viac pracovníkov. Rozpočet mesta už bol schválený a s týmito úkonmi, vrátane prevádzkových nákladov a platov pre pracovníkov sa nepočítalo," povedala nám k obsahu listu Hrustičová. Podobne budú zrejme reagovať aj iné samosprávy. Po postupnom prechode kompetencií majú totiž s rovnakým počtom zamestnancov čoraz viac povinností. Na spomínanom odbore, ktorý rieši sociálne, bytové a zdravotnícke kompetencie je v súčasnosti 10 pracovníkov plus vedúca a povinností je stále viac. V poslednom mesiaci im pribudlo aj zúčtovanie sociálnych služieb a vypracovanie miezd pre 91 opatrovateliek v meste.
Keď sme sa opýtali, ako teda budú riešiť osobitného príjemcu a či už uvažovali o konkrétnom mechanizme, reagovala: "Najneskôr v marci, keď nám sociálny odbor na okresnom úrade oznámi, že vydal rozhodnutie o pozastavení prídavkov, budeme musieť ako osobitný príjemca konať. Zatiaľ si neviem prakticky predstaviť ako." Povedzme, že by išlo len o spomínaných 77 detí, pričom škála zabezpečenia ich potrieb je na jednej strane veľmi individuálna a na druhej v širokom spektre potrieb detí. Tie sa nedajú paušalizovať. Jedno dieťa potrebuje stravu, iné oblečenie, ďalšie obuv či školské pomôcky. Pritom, každý nákup sa musí potvrdiť podpisom rodiča a zúčtovať platcovi, teda štátu. Ak má byť systém efektívny, vyžaduje si individuálny prístup. Naviac, hoci výplata štátnych dávok je osobitná pre jednotlivé rodiny, dôležité je uvedomiť si, že mesačné rodinné prídavky na dieťa znamenajú sumu 270 korún. Ponúka sa tu otázka, čo konkrétne dieťa za tento obnos najakútnejšie potrebuje, ale tiež otázka, či o tom majú rozhodnúť osobitní príjemcovia. Pripomíname, že ak sa dieťa v dochádzke zlepší, kolobeh bude zakaždým trvať minimálne tri mesiace.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš