agrosektoru za účasti ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona, štátneho tajomníka ministerstva Mariána Radošovského a ďalších vedúcich pracovníkov ministerstva.
Účasť poľnohospodárov a potravinárov na seminári z prešovského, svidníckeho, vranovského, bardejovského a staroľubovnianskeho regiónu svedčila o evidentnom záujme o to, čo ich čaká po vstupe do EÚ. Aj tento krok prinesie pozitíva a negatíva. Zs. Simon hovoril najprv o negatívach: "Nevýhodou bude zvýšený konkurenčný tlak. Bude tlak na ukončenie činnosti nehospodárnych firiem, tlak na zvyšovanie spotrebiteľských cien, ale bude to aj zvyšovanie tlaku na kvalitu."
Medzi prínosy vstupu Slovenska do EÚ minister pôdohospodárstva ráta predovšetkým stabilnosť agrárnej koncepcie, "ktorá na Slovensku nemá obdobu, pretože v predchádzajúcom období nebola istota, že na budúci rok bude podpora zachovaná tým spôsobom, ktorá platila v tom - ktorom roku." Je to dané tým, že EÚ má sedemročný rozpočtový cyklus a v ňom 50 percent prostriedkov je určených pre agendu poľnohospodárstva. Slovenskí poľnohospodári nebudú v prvých rokoch členstva v EÚ postavení na roveň farmárov terajších členských krajín, ale minister pôdohospodárstva pripomenul, že na summite v Kodani Slovensko dostalo možnosť doplniť tieto platby z národných zdrojov v prvom roku na 55 percent úrovne príjmov farmárov krajín EÚ a v nasledujúcich na 60 a 65 percent.
Keďže spoločná petícia poľnohospodárov a potravinárov žiada od vlády verejný prísľub takéhoto kroku, opýtali sme sa ministra na jeho reálnosť. "Predseda vlády sa zaviazal svojim vyhlásením, keď prehlásil už v Kodani a následne niekoľkokrát verejne, že naši farmári sa budú mať prinajmenšom tak ako farmári v okolitých štátoch V4. A keď vieme, že je snaha zo strany Maďarska, Česká a Poľska, aby bola doplatená poľnohospodárom čiastka do úrovne 55, 60 a 65 percent, tak som presvedčený, že to tak bude aj na Slovensku," odpovedal.
Minister Simon za výhodu považuje aj to, že slovenskí poľnohospodári a potravinári vstúpia na jednotný trh s 500 miliónmi spotrebiteľov. Zdôraznil: "Som hlboko presvedčený, že tak ako každá krajina, ktorá vstúpila do Európskej únie aj v kontexte poľnohospodárstva a potravinárstva, na vstupe neprerobila, len získala." Dokumentoval to aj možnosťami finančných príspevkov, ktoré v roku 2001 boli na Slovensku vo výške 9,9 miliardy korún. V roku 2004 sa predpokladajú vo výške od 14,6 do 18,6 miliardy korún. Ďalší nárast príjmov sa očakávajú zo zvýšenia spotrebiteľských cien. Na ministerstve ho vyrátali vo výške okolo 4 miliárd korún.
Minister apeloval aj na zvládnutie využitia prostriedkov z fondu Sapard. Poľnohospodári zasa poukazujú na jeho administratívnu zložitosť a nutnosť mať vlastné finančné prostriedky. Napriek tomu minister zdôraznil potrebu naučiť sa administrovať aj zložité projekty, čo neskôr pomôže pri využití štrukturálnych fondov EÚ. Poukázal, že síce vo Francúzsku sa tieto využívajú ani nie na 50 percent, ale v Írsku ich hneď v prvých rokoch členstva dokázali zužitkovať na viac ako 98 percent. Minister požiadal, aby sa poľnohospodárske a potravinárske podniky pri príprave ľudí, ktorí by dokázali spracovať úspešné projekty združovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš