dochádzajú do škôlky. Na nich sa bezplatná preprava nevzťahuje. Rodičia im musia vybaviť žiacku preukážku a každý mesiac im kupovať žiacky lístok. To je aj príklad detí z osady Bukovinka, ktoré chodia do materskej školy v tri kilometre vzdialenej obci Dravce. Hoci ešte nemajú 6 rokov, za cestu autobusom platia. Ich mesačný obojsmerný cestovný lístok stojí od januára rovných 100 korún. Polovica detí z Bukovinky od januára prestala chodiť do škôlky.
Materskú školu v Dravciach navštevuje 32 detí. Trinásť detí je z osady Bukovinka. Do škôlky cestujú autobusom, sprevádza ich vždy jeden dospelý. "Šesť z trinástich zapísaných detí nám už tretí mesiac nechodí do škôlky. Počet dochádzajúcich detí poklesol kvôli drahému cestovnému. Lístok pre deti stojí mesačne 100 korún, čo si mnohí rodičia nemôžu dovoliť. Sú to nielen rómske, ale aj nerómske deti vo veku od 3 do 6 rokov," hovorí riaditeľka MŠ v Dravciach Mária Petrovičová.
Vedúci dopravy v levočskej prevádzkarni SAD Jozef Lorko nám potvrdil, že také sú podmienky prepravy osôb na prímestských autobusových linkách. Deti navštevujúce predškolské zariadenia sa autobusmi prepravujú za žiacke cestovné. Bezplatne by mohli cestovať iba v prípade, ak by ich sprevádzala dospelá osoba s platným cestovným lístkom. To by však rodinu s jedným škôlkarom stálo mesačne viac ako stovku. K zvýšeniu žiackeho cestovného a následnému poklesu detí v škôlke dochádza v čase, keď v Dravciach s podporou fondu Európskej únie rozbiehajú projekt na zvýšenie dochádzky detí do materskej školy a zlepšenie ich pripravenosti na vzdelávanie v základnej škole.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš