stavajú najmä k spôsobu prenosu kompetencií, ktorý im neraz komplikuje výkon štátnej správy, v niektorých prípadoch ho hodnotia ako nelogický. Rovnaké obavy v nich vzbudzuje proces daňovej decentralizácie. V týchto stanoviskách sa zhodli prednostovia krajských a okresných úradov na celoslovenskej porade, ktorá sa koncom februára konala v známom stredisku Častá-Papiernička.
"Napriek tomu, že som sa porady nezúčastnil, s mienkou svojich kolegov sa plne stotožňujem. Mnohé veci skutočne ešte nie sú úplne dotiahnuté. Na druhej strane, vykonávame ešte stále také úkony, ktoré sú už podľa mojej mienky nad rámec našej činnosti," hovorí prednosta OÚ v Poprade Milan Baran.
Ako príklad uviedol financovanie opatrovateľskej služby, ktoré stále prebieha cez účty okresného úradu, a to aj napriek tomu, že výkon tejto činnosti už prešiel do kompetencie samospráv. "Doslova za perličku však považujem skutočnosť, že sme dostali za úlohu spracovať návrh kapitálových výdavkov pre školstvo, napriek tomu že tento rezort prebrali územné samosprávy už počas ostatného leta," dodáva Milan Baran, pričom s týmto vyjadrením plne súhlasí aj jeho kežmarský kolega Ján Soliar. "Je to potvrdenie toho paradoxu, ako často sa verejne hovorí o tom, že okresy nie sú potrebné a pritom nás jednotlivé rezorty ešte stále využívajú na realizáciu množstva činností, ktoré sme ešte donedávna zabezpečovali," hovorí J.Soliar. V ďalších slovách sa otvorene dotkol avizovanej likvidácie okresných úradov. "Vláda prijala zrýchlený variant reformy, podľa ktorého majú zaniknúť prvým januárom budúceho roku. Do toho času však ešte treba prijať obrovské kvantum legislatívy, čo v nás vzbudzuje obavy. Reforma totiž musí byť jednoznačne definovaná, aby to po prvom januári fungovalo tak, ako má," konštatoval prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Soliar a dodal, že súčasné prechodné obdobie, v ktorom sa reforma nachádza, je skutočne zložité.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš