Predvstupová realita, povstupová vízia a súčasný stav agrosektoru. Blíži sa však jar a preto sa poľnohospodári Prešovského kraja už aspoň v myšlienkach zaoberajú súčasnou realitou a možnými vyhliadkami na úrodu. O jej speňažení samozrejme ešte nerozmýšľajú.
Druhá biologická inventarizácia porastov ozimín sa chystá k 1. aprílu a až tá ukáže, aké úrody môžu očakávať. Prvá biologická inventarizácia začiatkom decembra príliš reálne výsledky nemohla priniesť, pretože poľnohospodári pre jesenné dažde siali až do konca novembra a porasty dovtedy ešte nemohli všade vzklíčiť. "Vzklíčiť" bude musieť však aj trhové myslenie manažmentov poľnohospodárskych podnikov. Napríklad vo svidníckom regióne v minulom roku pozbierali úrodu obilnín z 5 312 hektárov a namlátili 10 686,1 tony obilia, čo znamená, že priemerný výnos bol 2,01 tony z hektára. Agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin to hodnotí: "Je to oproti roku 2001 lepší výsledok, ale aj tak nie je spokojnosť s takými úrodami."
Nespokojnosť vládne najmä s veľkými výkyvmi v úrodách jednotlivých poľnohospodárskych družstiev. V Stropkove sa stretli s niekoľkými 40 až 50 - hektárovými honmi, na ktorých dala pšenica okolo šesť ton z hektára. "Všetko závisí od agronóma ako vyberie predplodiny, hony, pripraví pôdu, vyberie odrody až po základné hnojenie, prihnojovanie a chemickú ochranu. To je celá škála základných agrotechnických opatrení, ktoré keď sa urobia tak, ako sa má, tak sú tu hmatateľné výsledky, ktoré dokazujú, že aj v našich podmienkach sa dá dosiahnuť dobrý výsledok. Nehovorím, že v priemere šesť ton z hektára, ale tri tony určite. Všetko závisí od podnikov, aký je tam manažment. Pokiaľ podnik dosahuje dve tony z hektára, nedajbože jednu tonu - a sú podniky, čo mali úrodu aj pod jednu tonu - tak nech to radšej nerobia. Nech tu pôdu radšej zatrávnia a pestujú na nej krmoviny, nech to ide extenzívnym spôsobom na živočíšnu výrobu, lebo intenzita je v niečom inom."
Selekciu poľnohospodárskych podnikov už v blízkej budúcnosti urobí voľný trh EÚ. Aké vyhliadky v ňom budú mať poľnohospodári svidníckeho regiónu, to napovie aj tohtoročná úroda. Poľnohospodári tohto regiónu v jeseni stihli zasiať oziminami okolo dvetisíc hektárov pôdy. Čo do veľkosti osiatej plochy, prím hrá aj tentokrát pšenica.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš