informoval začiatkom februára. Vzhľadom na závažnosť situácie sa poslanci budú problému v Bystranoch venovať na osobitnom rokovaní za prítomnosti zástupcov Kancelárie NR SR, jej legislatívneho odboru a ministerstva vnútra. Termín stretnutia ešte nie je určený. Informovala nás o tom tajomníčka výboru pre verejnú správu Viera Mrázová.
Obyvatelia Bystrian sa obrátili na parlament listom, v ktorom opisujú situáciu v obci po komunálnych voľbách. Bystrany majú rómskeho starostu aj rómskych poslancov, ktorí podľa autorov listu nemajú ukončené ani základné vzdelanie. "Nijako nechceme žiadnemu občanovi SR upierať ústavné právo voliť a byť volený, ale nemienime tiež zaujať súhlasný postoj k skutočnosti, že nekompetentní a nevzdelaní ľudia majú rozhodovať a riadiť samosprávne orgány, na ktoré štát presunul významné kompetencie," uvádza sa v liste. Kým sa situácia nevyrieši, odmietajú platiť dane a samosprávne poplatky.
V. Mrázová informovala, že poslanci na základe vývoja v Bystranoch budú rokovať aj o možnostiach úpravy volebného zákona. "Uvažuje sa o tom, či je možné medzi kritériá na poslancov a starostov vložiť aj vzdelanostný cenzus," uviedla V. Mrázová. Ak dôjde k zmenám, budú sa týkať nasledujúcich volieb. Platenie daní je podľa jej slov zákonom stanovená povinnosť, ktorá nijako nesúvisí s výsledkami volieb.
Podľa platného volebného zákona musí kandidát na miesto poslanca a starostu spĺňať presne stanovené podmienky - musí mať trvalý pobyt v obci, kde kandiduje, nesmie byť vo výkone trestu odňatia slobody a nesmie byť súdom pozbavený spôsobilosti na právne úkony. Kandidát na poslanca musí mať aspoň 18 rokov, v prípade kandidáta na starostu je veková hranica minimálne 25 rokov. O vzdelaní zákon nehovorí.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš