zaslali členovia Tretieho rádu sv. Františka z Asissi. V dokumente, ktorý začínal slovami: "Vážení poslanci. Len nedávno sme si vás zvolili za svojich hovorcov a ochrancov Božích zákonov. Dovoľujeme si vás preto upozorniť na zlá, ktoré sa udomácnili v našom meste" žiadali svojich zvolených zástupcov o razantné zakročenie proti neduhom, akými sú napríklad voľný sex, hazardné hry či propagácia piva Smädný mních na veľkoplošných plagátoch. To všetko podľa ich názoru hrubo uráža Boha a Spasiteľa Ježiša Krista.
Obsahom listu sa v štvrtkový podvečer zaoberali v plnej vážnosti poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej. Po tom, čo im obsah listu v plnom znení pretlmočil viceprimátor Stanislav Novajovský, však niektorým z nich vytryskol úsmev na perách a sami priznali, že zaujať stanovisko k jeho obsahu bude bezpochyby ťažké! "Rozprával som sa o tom liste doslova s babkami pred kostolom, ale aj tie sa tomu smiali," odznelo v rozprave z úst jedného z poslancov. Tomu oponovala iná kolegyňa. "Čo je na tom smiešne. Tí ľudia majú v mnohom pravdu. V meste sme mali donedávna bilboard s nápisom Sex je lepší ako drogy. Predstavte si, že okolo neho prechádza matka s dieťaťom. Keď sa jej opýta, čo je na tej reklame, tak čo mu povie?," pýtala sa pléna.
To sa však po pomerne zaujímavej diskusii priklonilo k záveru, že tvorcovia bilboardov evidentne neporušujú ustanovenia zákona o reklame. Minimálne však oscilujú na hranici etiky či urážky náboženského presvedčenia. "Povedzme si však úprimne. Kto určí túto hranicu. Ja osobne, by som si to nedovolil, a myslím si že ani nik z vás," skonštatoval primátor Š. Bieľak smerom k poslancom, ktorí mu dali za pravdu. Problém sa preto rozhodli riešiť výzvou pre prednostu mestského úradu. Ten má zadávateľom spornej reklamy adresovať list, v ktorom ich upozorní na morálne aspekty a požiada ich o nápravu.
Oveľa búrlivejšia diskusia sa strhla okolo žiadaného zákazu hracích automatov v meste. "Je pravda, že tieto automaty nie sú ničím dobrým. Ľudia tam míňajú peniaze, často na nich hrajú aj deti a neplnoletí, ktorým k tomu ešte aj nalejú. To sa musí skončiť," vyhlásil poslanec Gemza, s ktorým súhlasilo celé plénum. Poslanci však zároveň priznali, že by neradi prišli o príjmy, ktoré mesto z prevádzky automatov má. "Ročne z ich prevádzky plynie do mestského rozpočtu zhruba 520-tisíc korún," informovalo ich vedenie mesta. Poslanci sa nakoniec zhodli v tom, že zakázať hracie automaty úplne, by bol ekonomický hazard a klientov krčiem a barov v Spišskej Belej by vlastne len vyháňali do susedného Kežmarku. Dohodli sa však, že v meste už onedlho začnú podnikať razantnejšie kontroly zábavných podnikov zamerané na to, či na hracích automatoch náhodou nehrajú neplnoleté osoby.
Za poznámku stojí fakt, na ktorý upozornili aj mnohí poslanci a to, že členovia Tretieho rádu sv. Františka z Asissi sa na zastupiteľstve nezúčastnili, aj keď sa verejne rokovalo o otázke, ktorú považujú za takú zásadnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš