pracovnej cesty v rakúskom Burgenlande. Poznamenávame, že od svojho vzniku v januári 2003 rozvíjajú aktivity, ktorých cieľom je pripraviť dobrú pozíciu regiónov východného Slovenska na čerpanie zdrojov z EÚ.
V Rakúsku viedli uplynulý týždeň rokovanie aj na Spolkovom ministerstve hospodárstva a práce vo Viedni so sekčným šéfom pre regionálnu politiku Josefom Mayerom, kde sa zúčastnilo 12 odborníkov spomedzi pracovníkov ministerstva, univerzity a štruktúr v regióne Burgenland.
"Rokovanie trvalo tri hodiny a boli podrobne rozdiskutované postupy zabezpečenia relevantných podkladov podmieňujúcich čerpanie zdrojov z EÚ i forma pomoci rakúskej strany pri príprave spomínaných dokumentov a následne projektov. Dohodli sme vytvorenie pracovných skupín, ktoré budú v stálom kontakte a cez ktoré budú inštruované aj ďalšie inštitúcie," komentoval Kopčák a dodal, že pracovné tímy, presnejšie jeden na slovenskej a jeden na rakúskej strane, by sa mali konštituovať do polovice marca.
Konštatoval, že si podrobne vysvetlili algoritmus toho, čo sa musí vložiť do akceptovateľných projektov, aby získali financie. Hoci sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, musia byť prepojené s rozvojovými plánmi, ale aj podmienkami EÚ. Jednoducho, šité na mieru regiónu.
"Poradili nám, ako sa cez výmenu informácií prostredníctvom pracovných skupín vyvarujeme hlúpostí, ktoré zmarili rakúske projekty. Ako lobovať a hľadať pomoc v Bruseli," povedal.
Opätovne sa ohradil voči špekuláciám o dôveryhodnosti ETCP, ktoré rezonujú vo verejnosti a prezentoval, že sú otvorenou spoločnosťou ochotnou na príprave rozvojových programov spolupracovať s rôznymi partnermi, ale "nebude to tak naveky." Vyzval aj iné firmy, nech vstúpia do súťaže s ETCP. Na okraj odmietnutia majetkovej účasti mesta v ETCP zdôraznil, že sa usilujú o optimálnu akcionársku štruktúru nie preto, aby verejné inštitúcie k niečomu zaväzovala, ale preto, aby bola partnerom pre všetkých.
Hoci sme už o programe a modeli, na akom región Burgenland, kde údajne nie je ani kilometer železničnej trate, ani kilometer diaľnice a napriek tomu dosiahol rozvoj, čiastočne informovali, Kopčák cítil potrebu konkretizovať niektoré fakty a vzťahy spoluúčastníkov cesty. Vrátil sa najmä k faktu, že ETCP na pracovnú cestu pozvala predovšetkým vedúceho kancelárie prezidenta v Košiciach Jozefa Širotňáka, primátora Košíc Zdenka Trebuľu, rektora Technickej univerzity Juraja Sinaya, predsedu Košického samosprávneho kraja Rudolfa Bauera a predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka, ktorého zastupoval Michal Iľko.
"Nepozývali sme zástupcov mesta. Chceli sme sa vyhnúť opakovaniu situácie, že štatutár mesta čosi deklaruje a druhý orgán mesta ním prezentovaný záujem nepodporí, napríklad aj voči rakúskym partnerom. Nemáme záujem, ani dôvod komplikovať situáciu vedenia mesta voči mestskému zastupiteľstvu. Napriek tomu sme neodmietli žiadosť viceprimátora Stanislava Kahanca," vysvetlil prístup vedenia ETCP.
Jedným dychom poznamenal, že osobná averzia, politické predsudky, obava z konkurencie, či snaha o pomstu nesmú byť príčinou toho, že na východe Slovenska sa nedokážu zmobilizovať sily pre dosiahnutie jediného cieľa, ktorým je pozdvihnutie životnej úrovne v najzaostalejšej časti SR.
"Reálne hrozí, že ak sa sily roztrieštia, zdroje pôjdu do iných regiónov, možno opäť do Bratislavy. Ide o veľa. Pre roky 2004 až 2006 môžeme čerpať prostriedky z EÚ za 1,6 miliardy korún. Máme aj také informácie, že je tu snaha smerujúca z Bratislavy, aby sa sily trieštili a nevytvorili sa relevantné projekty."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš