Prešov - V týchto dňoch si liehovarníci v prešovskom regióne pripomenuli storočnicu od svojho vzniku. Pripomenuli sme si spolu s nimi historické udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj liehovarníctva, ale viac nás zaujíma súčasnosť. Pripomeňme len, že ostatným veľkým závodom v Prešove bola spoločnosť Fragopolis, ktorá po rýchlom vzostupe skončila v roku 2000 tvrdým pádom, teda v konkurze. Spomeňme si tiež na neúspešné pokusy niekoľkých investorských skupín oživiť bývalú sabinovskú Fruconu. Po rokoch neúspešných pokusov, nedokončených štartov a sklamaných zamestnancov na scénu vstúpila Prelika, a. s. (Prešovská likérka).
O záchranu technológie a zachovanie výrobného programu sa pokúsilo zdravé jadro bývalých zamestnancov Fragopolisu a v súčasnosti už môžu hovoriť o konkrétnych výsledkoch. Pokúsili sa nielen zachrániť tradičnú výrobu liehovín, ku ktorým pripojili aj nealkoholické nápoje, kvasný ocot a horčicu, obchodné vzťahy, ale pustili sa aj do odvážneho projektu vyrábať potravinárske stroje. Podľa všetkého sa im myšlienku darí realizovať. Svedčia o tom údaje, ktoré nám počas osláv storočnice potvrdil generálny riaditeľ Preliky Martin Lipták.
"Vlani sme mali obrat 250 miliónov korún a tento rok ho plánujeme zvýšiť na 270 miliónov. Na rôznych odvodoch sme odviedli štátu celkom 137 miliónov korún odvodov a tento rok chceme dosiahnuť úroveň okolo 140 miliónov. Do technológie výroby, strojov a obnovy octárne sme vlani investovali 5 miliónov korún." Od svojho vzniku v rámci modernizácie technického a technologického procesu spoločnosť preinvestovala 14,4 milióna korún, pričom sa pustila aj do ekologických úprav v tepelnom hospodárstve a rekonštrukcie kotolní.
Všetky ukazovatele množstva produkcie plánujú v tomto roku postupne zvyšovať a veria, že to zvládnu zvýšením produktivity práce aj so súčasnou stovkou zamestnancov. Nárast riaditeľ pripustil len v nevyhnutnom prípade, alebo pri väčšom rozšírení výroby. Podotkol tiež, že pri sezónnom nápore práce zaviedli systém brigádnických pracovísk rodinných príslušníkov, keď chodí vypomáhať matka- dcéra- nevesta. Priemerná mzda kmeňových zamestnancov sa vlani pohybovala na úrovni 13 750 korún a tento rok sa má podľa Liptáka zvýšiť na 14 500 korún. Faktom však je, že podporujú aj druhotnú zamestnanosť tým, že majú dohody s dodávateľmi surovín, teda s poľnohospodárskymi družstvami v okolí Prešova, ale aj z iných okresov na Slovensku, vrátane českého liehovaru v Kojetíne. Ako sme sa dozvedeli, v talóne majú aj ďalšie smelé plány. Uvažujú o založení vlastného ovocného liehovaru v spolupráci s poľnohospodársko-ovocinárskou prvovýrobou.
Riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč v tej súvislosti zdôraznil dôležitý moment. "Transformácia tejto spoločnosti mala svoj význam a je jednou z mála firiem v regióne, kde sa to skutočne podarilo. Je čistá a má všetky predpoklady rozvíjať sa. Teraz má šancu uchádzať sa aj zdroje z fondov EÚ, lebo pravdou je, že podporu dostávajú len tie spoločnosti, kde je záruka, že zdroje budú adekvátne využité," komentoval ekonomické výsledky Preliky. Vyslovil tiež uznanie nad dosiahnutou priemernou mzdou a plánmi okolo zvýšenia produktivity práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš