(ETCP) zúčastnili uplynulý týždeň pracovnej cesty v rakúskom Burgenlande.
Pripomíname, že išlo o plánovanú cestu, ktorej predchádzal pokus konateľov ETCP, aby mesto Prešov majetkovou účasťou participovalo v spoločnosti, ktorá deklarovala, že ťažiskom jej činnosti bude v spolupráci s rakúskymi partnermi príprava projektov zameraných na regionálny rozvoj. Prešovský poslanecký zbor však návrh odmietol. Podobne odmietavo, hoci neoficiálne, reagoval aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). Napriek tomu sa pracovnej cesty za mesto Prešov zúčastnili zástupca primátora Stanislav Kahanec (na obr.), prednosta radnice Ján Dobrovič a riaditeľ Úradu PSK Alexander Ernst.
Keď sme sa zaujímali, s akými skúsenosťami sa z cesty vrátili a či sa stretli s informáciami, ktoré by sa dali kopírovať v podmienkach východu Slovenska, Kahanec zdôraznil, že si z cesty doniesli minimálne plastický obraz o kedysi zaostalej rakúskej oblasti, ktorá za niekoľko rokov dosiahla neobyčajný rozvoj.
"Aj keď netajili, že sa im v začiatkoch nie všetko podarilo, zrealizovali zaujímavé projekty, dokázali využiť aj odpadové drevo pre obnoviteľnú energiu na ekologických princípoch, vytvoriť pracovné príležitosti na špeciálnych pracoviskách, ktorým podriadili aj školstvo, aby si na mieru a podľa potrieb vychovali vlastné kádre. V krajine Burgenland je napríklad 15 technologických centier a priemyselných parkov," reagoval. Na okraj faktu, že to nebol jednoduchý proces, poznamenal, že ich sprievodcovia netajili ani proces podávania 749 projektov smerom k fondom EÚ, pričom niekedy obišli regionálnu správu a k úspechu sa dopracovali priamo cez zastúpenie v Bruseli.
Navštívili rôzne obchodné centrá, spoločnosti zaoberajúce sa výstavbou budov a inžinierskych sietí, centrá pre obnoviteľnú energiu, niekoľko špecializovaných pracovísk na splyňovanie odpadového dreva a výrobu tepla, ale absolvovali aj rokovanie so zástupcami rakúskeho ministerstva hospodárstva. Poznamenal tiež, že kedysi zaznávaná a opustená oblasť sa teraz stala atraktívnym miestom nielen pre investorov a podnikateľov, ale aj na rekreáciu a oddych.
Keď sme sa opýtali, čo by sa teda podľa jeho dojmov dalo v Prešove kopírovať, reagoval: "Jednoznačne podporiť rozvoj a to napríklad cez podobnú skupinu, ako je v Rakúsku. Tá koordinuje rozvojové programy v regióne a spolupracuje so všetkými štátnymi aj samosprávnymi orgánmi." Inak povedané, priklonil sa k názoru, aby sa aj v našich podmienkach vytvoril minimálne podobný model, čo napokon odporúčajú aj odborníci a regionalisti, vrátane európskych komisárov.
Zdá sa, že je to jediná osvedčená cesta ako sa dostať k prístupovým fondom EÚ, z ktorých východniari doteraz čerpali len veľmi málo. Faktom je, že mesto Prešov zatiaľ nezískalo ani jediné euro a to len preto, že doteraz nemalo vypracovaný akceptovateľný projekt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš