hodiny na hodinu na ulici. Vedenie mesta tvrdí, že Rómovia ich týždeň vodili za nos.
Požiar zachvátil dve stavby, jednu murovanú a jednu drevenú ráno okolo ôsmej hodiny. Podľa svedkov sa oheň rýchlo šíril zo strechy do iných častí domu. "Zobudili sme sa na čudný praskot na streche. Zobudila som muža, aby sa šiel hore pozrieť. Myslela som si, že sú to zlodeji a chcú niečo ukradnúť. Muž, ale videl, že hore je oheň. Spolu so švagrom sa pokúšali vedrami vody oheň zahasiť, ale nepodarilo sa im to. Všetci sme rýchlo vyšli von. Deti boli polonahé," povedala nám o trpkom prebudení Eva Hlaváčová, jedna z obyvateliek murovanej časti domu, ktorý je mimochodom k drevenici pristavený "načierno". Mestský úrad takisto zistil, že z dvadsiatich šiestich osôb iba 19 malo trvalý pobyt v Starej Ľubovni.
Pracovníci sociálneho odboru i vedenie mesta sú nešťastní. Kým jednu rodinu s piatimi deťmi sa im podarilo ubytovať neďaleko zhoreniska v jednom z domov na Ulici SNP vo vlastníctve mesta, tri rodiny ponuku bývať v inom dome na tej istej ulici odmietli. Povedali, že takáto úroveň bývania nie je pre nich prijateľná. Primátor Starej Ľubovne František Orlovský (na snímke) podotkol, že rodiny si kládli neúmerné požiadavky. Každá z rodín chcela samostatný štvorizbový byt. Byt chceli dokonca aj tí, ktorí nemali v meste trvalé bydlisko.
Rómovia odmietli aj dočasné ubytovanie v knižnici kultúrneho domu v mestskej časti Podsadok. Tam si mali priniesť žinenky a deky. Nepáčilo sa im ani ďalšie ponúknuté miesto. "Po týždňovom úsilí sme došli k riešeniu. Vybavili sme ubytovanie pre dvanásť zvyšných ľudí v ubytovni Petrostav. Bývali by v dvoch dvojizbových bunkách. Rodiny však túto možnosť odmietli. Museli by sa totiž finančne spolu podieľať na zaplatení. Nájomné v jednej bunke na mesiac predstavuje približne 5 600 korún. Túto ponuku odmietli s tým, že si ubytovanie zaistia po svojej linke," doplnil primátor. Rómovia tvrdia, že deti by mali príliš ďaleko do školy.
Tomuto rozhodnutiu však predchádzali niekoľkonásobné návštevy mestského úradu, primátora i vedúcej sociálneho odboru. Dvanásť ľudí tak býva u svojich príbuzných v jednom trojizbovom byte. Je ich tam vyše tridsať.
Mesto však na svojich spoluobčanov nezabudlo. Napriek tomu, že ohrdli ponukami, na svoje náklady im zrekonštruuje dom na Ulici SNP. Podľa slov primátora bude rekonštrukcia mesto stáť asi 100-tisíc korún. Potom sa tu Rómovia môžu dočasne nasťahovať. F. Orlovský sa neobáva, že by mohlo dôjsť k istému precedensu a začnú horieť ďalšie strechy rómskych obydlí. "Aj to sa môže stať. K podobnému prípadu došlo v obci Jakubany. Momentálne je potrebné riešiť problém tejto rodiny. V dlhodobejšom horizonte počítame s výstavbou sídliska s nižším štandardom," konštatoval primátor.
Jednu rómsku rodinu už mesto podobným spôsobom "prichýlilo". Pred niekoľkými rokmi ich nasťahovali do ubytovne v priemyselnej zóne. Dnes je objekt v katastrofálnom stave, porušená je dokonca i statika budovy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš