vrtuľníkom Mi - 17 narazili do stĺpa elektrického vedenia. Nepoužiteľný vrtuľník previezli na základňu do Prešova a osádku do bratislavskej nemocnice. Ani táto nehoda nič nezmenila na pozitívnom hodnotení účasti slovenských letcov holandskou stranou, s ktorej leteckou jednotkou naši vrtuľnikári spolu pôsobili v rámci mierovej misie SFOR. Ešte pred vyslaním našej vrtuľníkovej jednotky do Bosny a Hercegoviny sa hovorilo o možnom predĺžení jej mandátu. Teraz k tomu došlo. V priestoroch 3. LZ sa dnes uskutoční slávnostný nástup pri príležitosti odchodu ďalších jej príslušníkov do mierovej misie v Bosne a Hercegovine.
Približne 20 príslušníkov 3. LZ v Prešove vymení svojich kolegov v zahraničnej misii a traja piloti vrtuľníkov už do priestoru budúceho pôsobenia odcestovali. Predĺženie mierovej zahraničnej misie našich vrtuľnikárov nebolo až takou jednoduchou záležitosťou. Minister obrany Ivan Šimko pri minulotýždňovej návšteve útvarov v Prešove sa vyjadril, že vo vysielaní príslušníkov Ozbrojených síl SR na zahraničné mierové misie sme na hranici kapacít. Pôsobí v nich takmer 800 slovenských vojakov a nie všetky zahraničné misie majú rovnaký zahranično - politický dopad. Preto už zadal úlohu vypracovať audit existujúcich misií.
"V každom prípade obidve misie, ktoré máme v priestore bývalej Juhoslávie, či už v Kosove alebo v Bosne a Hercegovine, patria medzi misie, ktoré považujem za mimoriadne významné, pretože stabilita v tomto európskom regióne je aj pre nás mimoriadne významným bezpečnostným záujmom. Zatiaľ nie sú vytvorené podmienky, aby stabilita mohla byť zabezpečená čisto vnútropolitickými prostriedkami týchto krajín. Takže prítomnosť mnohonárodných vojenských síl je nevyhnutná. Tie postupne budú meniť svoj charakter a posilňovať vojensko - policajný charakter, ale pokiaľ ide o vrtuľníkovú jednotku, ktorá tam pôsobí s dopravným vrtuľníkom, aj pri tomto posune v charaktere činnosti mnohonárodných vojenských síl nemyslím si, že dôjde k prehodnoteniu tejto misie," povedal I. Šimko.
Naša jednotka v Bosne a Hercegovine bude mať opäť k dispozícii dva dopravné vrtuľníky Mi - 17 vybavené navigačnými a komunikačnými prístrojmi kompatibilnými s armádami krajín NATO. Začiatkom roka na 3. LZ v Prešove odštartoval program modernizácie vrtuľníkov a v rámci neho boli poskytnuté finančné prostriedky aj na modernizáciu prístrojového vybavenia a prípravu dopravného vrtuľníka Mi - 17 pre použitie v mierovej misii v Bosne a Hercegovine. Tento program modernizácie jednotlivých typov vrtuľníkov v rámci Vzdušných síl Ozbrojených síl SR nemá nič spoločné s pripravovaným projektom krajín V4 na modernizáciu a predĺženie životnosti bojových vrtuľníkov Mi - 24. Tento projekt má zdržanie okolo dvoch rokov a koordinuje ho Poľská republika, ktorú ostatné štáty V4 poverili rokovaním s Ruskou federáciou. Tá je totiž výrobcom týchto vrtuľníkov. Modernizácia tohto druhu vzdušných síl je nevyhnutná, pretože vrtuľníky sú v súčasnosti preferovaným vojenským bojovým leteckým prostriedkom. V tomto smere sa I. Šimko vyjadril: "Môžem povedať, že Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú dobre vybavené týmto druhom výzbroje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš