vybral do Prešova, kde sa zoznámil so situáciou na 3. Leteckej základni a v 1. Mechanizovanej brigáde. Na stretnutí s novinármi sa však reč krútila najmä okolo zahraničných misií Ozbrojených síl SR a hlavne okolo vyslania chemickej roty do priestoru Kuvajtu, kde v spoločnom česko - slovenskom prápore by mala pôsobiť v rámci mnohonárodných ozbrojených síl pri možnom nasadení proti Iraku. Mimochodom, I. Šimko uviedol, že podľa americkej strany tento chemický česko - slovenský prápor bude najväčšou jednotkou tohto typu nielen v priestore Kuvajtu, ale vôbec na svete.
Príslušníci chemickej roty, ktorá v pondelok bude vyslaná na miesto pôsobenia, sa momentálne nachádzajú na cvičení, výsledkom ktorého by mal byť certifikát o ich odbornej spôsobilosti. "Nepochybujem, že certifikát dostanú, pretože naši vojaci chemickej, biologickej a radiačnej ochrany patria k špičke," vyjadril sa I. Šimko a dodal, že akékoľvek nasadenie vojska do bojovej činnosti vyplýva buď z toho, že dôjde k jeho napadnutiu alebo z politického rozhodnutia, ktoré v takýchto prípadoch nie je jednoduché. Pri mnohonárodných silách nepôjde len o jedno politické rozhodnutie, ale každá ich národná časť sa riadi podľa rozhodnutia svojich štátov. I. Šimko k tomu poznamenal: "Ak by došlo k použitiu sily a vynucovaniu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, tak budeme vyhodnocovať situáciu na základe mandátu, ktorý dala Národná rada SR."
Tento mandát je formálno - právne vymedzený rovnako pre českú aj slovenskú časť chemickej jednotky, ale jeho obsah budú posudzovať obe strany podľa toho, aká situácia nastane. Momentálne ide o mandát, podľa ktorého spoločná česko - slovenská jednotka bude plniť humanitárne poslanie v prípade použitia v tomto priestore zbraní hromadného ničenia. "Jej prípadné použitie v bojových akciách bude vyplývať od mandátu OSN," podotkol I. Šimko. Ostro však reagoval na pripomienku, že česko - slovenských vojakov nasadených v operácii Púštna búrka bolo možné považovať za teroristov vzhľadom k tomu, že bývalé Česko - Slovensko vtedy Iraku formálne nevyhlásilo vojnu: "V prípade, že naša chemická jednotka bude mať mandát OSN, tak bude pôsobiť vo vojenských akciách obdobne, ako takáto jednotka pôsobila v operácii Púštna búrka na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá umožnila medzinárodnému spoločenstvu použiť silu. Samozrejme, diktátor si to vysvetľuje tak, že pre neho táto rezolúcia neznamená nič. Mňa nezaujíma, ako to hodnotí diktátor. Ale bolo to absolútne v súlade s medzinárodným právom a jednotka plnila úlohy podľa mandátu OSN." Otázka však znie, ako sa zachová Slovensko, ak USA sa rozhodnú použiť silu bez mandátu OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš