kežmarskej a ľubickej strany. Jeho cieľom bolo nájsť spoločné východiská pre možné vyriešenie roky sa vlečúceho sporu o časť sídliska Juh. Aj keď sa rokovanie uskutočnilo v jednoznačne korektnej atmosfére k reálnej dohode, ktorá by uspokojila obidve strany, nedošlo. V každom prípade pozitívnym výsledkom je už to, že prvýkrát došlo k otvorenému stretnutiu oboch "znepriatelených" strán.
"Uznávame, že pri celom procese odčlenenia Ľubice od Kežmarku, ktorého výsledkom je aj táto kauza, došlo k mnohým chybám. Uznávame i to, že časť sídliska Juh leží na katastrálnom území obce Ľubica. Rešpektujme však vôľu občana. A tá je jasná. Obyvatelia sídliska Juh sa cítia Kežmarčania a v tomto meste chcú aj žiť!" tieto slová adresoval ľubickej strane na úvod stretnutia kežmarský primátor Igor Šajtlava. Na schôdzu prišiel s reálnym návrhom, podľa ktorého sa má Kežmarok zachovať ako grand, keďže za výmenu sídliska núka štyrikrát väčšiu plochu plus peňažný doplatok. "Za 12 hektárov, na ktorých leží časť Juhu, ponúkame až tri pozemky. Ich celková výmera je zhruba 48 hektárov, čo je štvornásobok plochy sporného územia. K tomu sme ešte ochotní poskytnúť aj doplatok za bonitu pôdy po 70 korún za meter štvorcový. Všetky pozemky pritom susedia s katastrálnym územím Ľubice, takže ani s ich pripojením k vášmu katastru by nemal byť problém. Rokujme teda, či sa tento náš spor nedá definitívne zmiesť zo sveta," navrhol druhej strane primátor Šajtlava.
Ani táto ponuka však starostu Dovjaka a jeho poslanecký zbor neprimäla k zmene názoru na celú problematiku. Ten ostáva na strane Ľubice skalopevný. "Daný stav jednoznačne potvrdzuje že časť sídliska Juh leží na katastrálnom území obce Ľubica, preto aj jeho obyvatelia majú trvalý pobyt v Ľubici a sú jej obyvateľmi. Tento stav je nutné uviesť do právneho stavu. Až potom sa vytvorí priestor na diskusiu," tvrdia takmer vedno poslanci obecného zastupiteľstva v Ľubici i starosta Otto Dovjak.
V stredu večer sa zúčastnené strany nevyhli ani prudšej diskusii. Podľa predstaviteľov Ľubice v spore aktuálne vyhráva na body práve ich obec, čo má údajne ešte viac znásobovať tzv. "kežmarské údery pod pás". Športovou terminológiou sa to pokúsil opísať ľubický poslanec František Hanáček. "V zápase vedieme 2:1 a pripadá mi to tak, že Kežmarok teraz prichádza s novými pravidlami hry. Chce proti nám kopať pokutové kopy. A to dovtedy, kým nestrelí vyrovnávajúci gól. Na to ,samozrejme, nepristúpime," skonštatoval Hanáček, pričom týmto športovým prirovnaním veľmi dobre nahral na smeč kežmarskému primátorovi. "Bol som svojho času futbalový brankár a aj proti mne odpískali dosť pokutových kopov. Ja som však vojak a som zvyknutý bojovať. A to veru za našu vec budem, aj keď viem, že to bude tvrdý boj," dodal Šajtlava, ktorému zase zakontroval Dovjak: "Vy ste zvyknutý bojovať ako vojak, ja som bol roky zvyknutý bojovať proti vojakom."
Na pretras stredajšieho rokovania sa dostal aj list generálneho riaditeľa sekcie sociálnej štatistiky a demografie Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Milana Olexu, týkajúci sa otázky, ktorej obci patrí 4 437 obyvateľov sídliska Juh. V liste, ktorý kežmarskej delegácii predložili ľubickí poslanci, M. Olexa konštatuje, že jeho úrad k danej veci nevie zaujať definitívne stanovisko a preto až do úplného ukončenia kauzy platia údaje, ku ktorým sa priklonil v predchádzajúcej korešpondencii s Ministerstvom financií SR. Podľa nich má Kežmarok 12 966 a obec Ľubica 8114 obyvateľov. "Berieme to len ako radový úradnícky názor. Neakceptujeme ho a s našim právnikom zvážime kroky vedúce k trestnému stíhaniu Milana Olexu," povedal po stretnutí I. Šajtlava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš