informoval novinárov o stave na úseku prevencie kriminality. Popri analýze zdôraznil najmä fakt, že Rada vlády SR pre prevenciu kriminality uvoľnila na aktivity 40 miliónov korún. Z nich Prešovský kraj tento rok dostane 5 miliónov. Zaujímalo nás preto ako a na aký účel ich plánujú využiť.
"Máme pripravené okruhy aktivít od vytvorenia odbornej prípravy v rámci celoslovenského systému, podporných programov na prevenciu pre občianske združenia a okresné úrady, zriadenie poradne pre obete trestnej činnosti, až po zabezpečenie kamerového systému v mestách. Osvedčil sa v Prešove a Humennom a tento rok budeme pokračovať aj v iných mestách. Analýza dokumentuje, že drobná kriminalita a vandalizmus poklesli," uviedol Ambróz. V tej súvislosti konkretizoval, že mesto Prešov pre druhú etapu inštalácie kamier dostane 350-tisíc korún a teda centrum mesta bude systematicky monitorované od obchodného domu Tesco až po Trojicu. Humenné si prvú etapu zabezpečilo z vlastných zdrojov, preto tento rok dostane 800-tisíc korún. Nové systémy sa zavedú v Bardejove za 430-tisíc, v Poprade za 500-tisíc a v Starej Ľubovni za 400 tisíc korún. Pripomenul tiež, že v plánovaných programoch je zahrnutý aj projekt Správaj sa normálne, ktorý sa realizuje už tri roky v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Prešove. Tento rok môžu počítať s príspevkom vo výške 115-tisíc korún. Podľa Ambróza, vlani policajti absolvovali okolo 800 stretnutí so žiakmi a výsledky ich práce hodnotil pozitívne.
"Plánujeme na krajskom úrade zriadiť pracovisko koordinácie prevencie, ktoré by malo plniť predovšetkým metodickú funkciu. Doteraz nám chýbalo, preto sme žiadali prostriedky na vybavenie. Novinkou bude tiež poradňa pre obete trestnej činnosti. Na tieto dve pracoviská by sa malo vyčleniť okolo 400-tisíc korún." V Prešovskom kraji sa odborní pracovníci v oblasti sociálno-právnej ochrany detí a mládeže vlani zaoberali troma tisíckami prípadov trestnej činnosti maloletých. Podľa Ambróza je to síce vysoké číslo v celoslovenskom meradle, ale mapuje predchádzajúce roky v kraji. Ani zanedbávanie povinnej školskej dochádzky nebolo výnimkou. V kraji riešili 1 334 takýchto situácií v rodinách. O trochu väčšie starosti im robil nový spoločenský fenomén. Riešili viac ako tisíc problémových prípadov zaradenia sa do spoločnosti zvýšeného počtu ľudí prepustených z väzenia, dlhodobo nezamestnaných a bezdomovcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš