sporných ulíc sídliska Juh viazané v štátnom rozpočte. Od tohto času boli teda obci Ľubica prerozdeľované podielové dane za 3 677 a mestu Kežmarok za 12 946 obyvateľov. Dnes je situácia zase úplne iná. Už niekoľko týždňov platí nové usmernenie ministerstva financií, na základe ktorého nedostáva ani Kežmarok ani Ľubica, podielové dane za čo len jediného svojho obyvateľa.
Majú žiť teda obe samosprávy zo vzduchu? "Určite nie," tvrdí riaditeľ odboru financovania územnej samosprávy Ministerstva financií SR JUDr. Jozef Mikš, ktorý však jedným dychom dodáva, že ministerskí úradníci sa pod daný stav nepodpísali. "Práve naopak. Obom samosprávam sme minulý rok vyšli veľmi v ústrety. Prerozdelili sme im totiž aspoň dane za tzv. "nesporných" obyvateľov aj keď podľa zákona o štátnom rozpočte je základnou podmienkou ich prerozdelenia počet trvalo žijúcich obyvateľov. Ten nám však v prípade sporu Kežmarok verzus Ľubica nie je oficiálne známy dodnes. Napriek tomu sme im poskytli aspoň spomínaný balík peňazí," tvrdí Mikš. Usmernenie jeho odboru o prerozdeľovaní aspoň časti podielových daní však pred nedávnom napadol Najvyšší súd SR. V rozhodnutí poukázal na to, že jediným relevantným ukazovateľom na ich prerozdelenie je počet obyvateľov v oboch dotknutých obciach k dňu posledného sčítania obyvateľstva, teda k 26. máju 2001. Nad otázkou, koľko obyvateľov mal v danom okamihu Kežmarok a koľko Ľubica si však už mesiace darmo láme hlavu aj Štatistický úrad SR. "Nie, tento údaj ešte stále nie je verifikovaný," dozvedeli sme sa včera od jeho tlačovej tajomníčky Evy Kelemenovej.
Aktuálna situácia ohľadom financovania oboch samospráv zainteresovaných na roky sa vlečúcom spore, začína vážne pripomínať stredoveké obliehanie, pri ktorom ak dobyvateľ nemohol súpera poraziť, pokúsil sa ho aspoň na smrť vyhladovať. Táto podobnosť pritom nie je prehnaná. Veď zabezpečovať riadny chod takmer 18-tisícového mesta či štvortisícovej obce bez priebežného doplňovania financií nie je reálne možné. Skutočne to teda na prvý pohľad vyzerá tak akoby "vrchnosť" chcela oboch súperov vycicať do špiku kostí a takto ich primať k dohode. To nám nepriamo potvrdila aj riaditeľka sekcie výberu daní Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici Ľuboslava Chamková: "V dejinách Slovenska ide skutočne o unikát, nemajúci obdobu ani v histórii, pričom vo všeobecnosti sa predpokladá, že práve toto krajné riešenie by obe strany mohlo priviesť k dohode."
Kežmarská strana ústami primátora Šajtlavu deklaruje, že vzniknutý problém je schopná riešiť a je ochotná sadnúť si aj s Ľubicou za rokovací stôl. "Mesačne prichádzame o takmer dva milióny korún. Ak sa táto situácia nevyrieši ešte tento mesiac, budeme musieť prejsť na rozpočtové provizórium, čoho následkom bude napríklad siahnutie na platy mestských zamestnancov a samozrejme i môj," vyjadril sa primátor mesta Kežmarok Igor Šajtlava. Podľa neho právny zástupca Kežmarku už v záujme udržania chodu samosprávy požiadal ministerstvo financií, aby uvoľnilo aspoň podielové dane za takmer 13 tisíc obyvateľov mesta, teda bez občanov časti sídliska Juh. "Vec má podľa mňa v rukách štatistický úrad, ktorý sa však má riadiť zákonom o štátnom rozpočte na rok 2003. Ten hovorí, že podielové dane majú dostávať mestá a obce, kde majú občania trvalý pobyt. Mám aj písomné potvrdenie Štatistického úradu SR z augusta minulého roka, kde potvrdil, že mesto Kežmarok malo 17 383 obyvateľov," tvrdí primátor. Podľa neho riešenie situácie zrejme nebude jednoduché.
Starosta obce Ľubica Otto Dovjak spomínanú problematiku komentovať nechcel. Podstatne zhoverčivejší však boli poslanci miestneho obecného zastupiteľstva, ktorí si však priali zostať v anonymite. "Nechcem hovoriť za starostu, ale poslanecký zbor je otázke rokovania naklonený. Musíme však byť konfrontovaní s ponukou, z ktorej bude mať osoh naša obec i naši ľudia. Preto sme na dnešné zastupiteľstvo pozvali i kežmarského primátora," povedal nám jeden z poslancov Obecného zastupiteľstva v Ľubici, pričom s podobnými stanoviskami sme sa stretli aj u jeho ďalších dvoch kolegov. Vedno pritom dodali, že väčšina zastupiteľstva sa zhoduje v dvoch veciach. V prvom rade v tom, že si od tohto prvého kontaktu veľa nesľubujú, ale v každom prípade chcú, aby im kežmarský primátor vysvetlil, ako si predstavuje podmienky vzájomnej dohody. V druhom rade sa zhodli v tom, že by privítali, keby I. Šajtlava pred nich predstúpil bez svojho blízkeho spolupracovníka, ktorého taktne definovali ako pána, čo sa dlhé roky pohybuje na kežmarskom mestskom úrade a venuje sa aj futbalovému trénerstvu.
Igor Šajtlava nám potvrdil, že na dnešnom obecnom zastupiteľstve v Ľubici je ochotný diskutovať s poslancami i starostom Dovjakom. Na delegovanie svojich ľudí si však vyhradzuje vlastné právo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš