mali plné ruky práce. Svedčí o tom fakt, že vlani zasahovali pri 2 254 požiaroch, pri ktorých vznikli priame škody na majetku vo výške 50,2 milióna korún. Oveľa smutnejšia je však bilancia úmrtí. Zomreli totiž štyri osoby a 20 ľudí sa zranilo. Faktom však je, že pri zásahoch uchránili hodnoty za 255,4 milióna korún.
Keď sme sa zaujímali, v ktorých okresoch červený kohút kikiríkal najčastejšie, zisťovateľ príčin požiaru na Krajskom riaditeľstve HZZ kpt. Mgr. Jozef Štoffa nám prezradil, že neslávne prvenstvo majú okresy Poprad, kde zasahovali 391-krát a Prešov s 388 požiarmi. Naopak, najmenej zásahov absolvovali v okresoch Stropkov a Svidník. Pripomenul, že výšku škôd v roku 2002 ovplyvnili najmä tri požiare.
"Prvý sa stal v objekte drevárskej výroby v obci Kamenica nad Cirochou v okrese Humenné. Majiteľovi, firme Píla-Maver, vznikla škoda za 2,2 milióna korún a príčina vzniku požiaru nebola zistená. Druhým bol požiar predajných stánkov v obci Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa. Tam išlo o škodu za 2,3 milióna korún a vyšetrovatelia potvrdili, že išlo o úmyselné zapálenie. Najvyššiu škodu, za 5,2 milióna spôsobil oheň v objekte drevovýroby v obci Veľopolie v okrese Humenné. Príčinou bolo nedbalé konanie pri zváraní," uviedol.
Hoci sa už niekoľko rokov opakuje rovnaká situácia v tom, že v jarných mesiacoch sa doslova spustí lavína požiarov a zväčša ide o úmyselné podpaľačstvo, alebo neopatrné zaobchádzanie s otvoreným ohňom, zaujímali nás najmä prípady, pri ktorých zbytočne zahynuli, alebo sa zranili ľudia.
"Najviac požiarov vzniklo v odvetví poľnohospodárstva, pri žatevných prácach, ale aj v odvetví bytového hospodárstva. V bytoch bolo 261 požiarov a zahynuli pri nich 2 osoby a 10 sa zranilo. Hmotné škody tam však boli najvyššie, a to za 15,5 milióna korún. Spomeniem februárový požiar v kuchyni rodinného domu v obci Vydrník v okrese Poprad. Priama škoda bola vyčíslená len na 10 tisíc korún, ale vyhasol pri nej ľudský život. Požiar zapríčinila zabudnutá cigareta a asistoval pri tom aj alkohol," konkretizoval Štoffa.
Pripomenul aj požiar strechy rodinného domu v Kežmarku. V tomto prípade bola na vine technická porucha, presnejšie elektrický skrat v osvetľovacom telese a škoda sa vyšplhala na 400-tisíc korún.
V žatevnom období zhoreli 4 hektáre pšenice pri koreni v Kamienke (okres Humenné). Majiteľovi vznikla škoda za 90 tisíc korún a ako sa zistilo, išlo o úmyselné zapálenie známou osobou. Na manipuláciu neznámej osoby s otvoreným ohňom doplatilo poľnohospodárske družstvo v katastri Popradu, kde zhorel stoh slamy za 57-tisíc korún. Skrat na elektroinštalácii rezačky umiestnenej v Parihuzovciach v okrese Snina stojí za 600-tisícovou škodou, s ktorou sa musela vyrovnať spoločnosť Rotax-Arch. Za požiarom na družstve Poprad-Veľká so škodou za 984-tisíc korún sa skrývalo samovznietenie poľnohospodárskych plodín.
Často sa nešťastie ani nemusí stať, keby si majitelia, alebo užívatelia objektov dali viac záležať na kontrole vykurovacích telies, parovodov a dymovodov. Svedčí o tom napríklad požiar v kuchyni ubytovne v obci Červený Kláštor v okrese Kežmarok. Nesprávnou obsluhou vykurovacieho telesa vznikol požiar, ktorý zhltol 135-tisíc korún a navyše spôsobil popáleniny dvom užívateľom ubytovne. Podobne zhorela dielňa pre nákladnú dopravu v Podolínci (okres Stará Ľubovňa). Majiteľ prišiel o 450-tisíc korún len preto, že mal nesprávne nainštalovaný dymovod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš