Prešov - Krajský predseda HZDS-ĽS Peter Chudík sa o svojom vylúčení zo strany republikovým predstavenstvom dozvedel zo správ.
"Dodnes som o svojom vylúčení z HZDS žiadnu oficiálnu správu nedostal," uviedol včera.
Keďže sa o vykopnutí dozvedel z úst Vladimíra Mečiara v televíznom spravodajstve, nepozná ani dôvod.
"Zrejme to bolo na základe toho, že som vyslovil názor, v ktorom som podporil jedenástich poslancov, ktorí chcú vytvoriť samostatný klub. Okrem toho som presvedčený, že vylúčenie takýmto spôsobom je podľa stanov neplatné."
Odvolanie sa predsedu hnutia Mečiara na článok 6 stanov, ktorý hovorí o tom, že strana môže rozhodovať o svojich členoch, pokladá za veľmi všeobecný názor.
"Stalo sa to, že sa nepozerá na výsledky, ale na to, či mu je človek ochotný pritakávať, alebo nie. Keď niekto vysloví názor, ktorý nie je v súlade s jeho názorom, jednoducho je nepohodlný a musí ísť preč. Nikto so mnou predtým o návrhu nehovoril. V každom demokratickom systéme, v každom právnom štáte je takýto spôsob vylúčenia absolútne nelegitímny," tvrdí Peter Chudík.
Už na januárovom republikovom predstavenstve v Nitre bol Mečiarom označený za jedného z trojice hlavných rozbíjačov hnutia. Krajský predseda Chudík zvolal na základe tohto konštatovania šéfa krajské predstavenstvo, na ktorom ponúkol svoju funkciu.
"Hodinová diskusia skončila s tým, že krajské predstavenstvo moju ponuku vôbec neakceptovalo a vyslovilo mi jednomyseľnú podporu."
Peter Chudík tvrdí, že post predsedu krajského predstavenstva prevzal v marci 2000, keď hnutie v Prešovskom kraji nemalo žiadnu podporu, mali výpoveď z kancelárskych priestorov. Pod krajským vedením Petra Chudíka vyhralo HZDS voľby do vyššieho územného celku, v ktorom získali tridsať poslancov a predsedu, v rámci komunálnych volieb zvíťazili v kraji šiesti kandidáti hnutia na starostov.
"Nikdy sme takýto úspech v rámci komunálnej politiky nemali. Nikto z centra nám nepomohol. Keď sa za pomoc považuje to, že 'niekto' tu prišiel urobiť dve tlačovky pred voľbami, ja to považujem len za jeho povinnosť."
Zákulisie svojho odvolania na republikovom predstavenstve v Žiline Peter Chudík opísal slovami
"Rozhodli o nás bez nás."
Hovorí o tom aj fakt, že jedenásti poslanci, ešte ako riadni členovia strany, dostali telegram od tajomníčky Antošovej, aby pozvánku na zasadnutie predstavenstva považovali za bezpredmetnú.
"Tým pádom som tam nešiel ani ja. Som toho názoru, že sa v strane porušujú stanovy."
Vec v HZDS je podľa Chudíka postavená na jedinej otázke.
"Či má pán Mečiar ostať predsedom alebo nie. Tí, ktorí tvrdia, že nie, účtuje sa s nimi radikálne, tak ako sa zúčtovalo so mnou. Tí, ktorí mu idú slúžiť verne ďalej, zabudli na to, že tu nejde o Mečiara, ale o HZDS. Sú to Mečiarovci a podľa mňa so stranou nemajú nič viac spoločné."
Názor jedenástky podporil Chudík preto, lebo je presvedčený o tom, že blížiaci sa republikový snem stanovený na 14. júna "môže byť zmanipulovaný tak, aby sa Mečiar na ďalšie dva roky stal predsedom. Svedčí o tom moje vylúčenie, pozastavenie členstva jedenástke, hodenie pod stôl rozhodnutie troch krajských predstavenstiev o mimoriadnom sneme z minulého roku."
Za porušenie stanov hnutia a cestu Mečiara k neobmedzenej moci v strane považuje aj rozhodnutie republikového predstavenstva, "aby najbližší mimoriadny krajský snem v Prešove zvolal pán Marián Haľko. Nie je ani členom predstavenstva, ktoré tu v kraji funguje. Ide im o to, aby obľúbenci pána Mečiara v kraji pôdu pripravili tak, že na republikovom sneme budú hlasovať za neho. Pán Haľko nemá žiadne právo takýto snem pripravovať."
Členstvo v strane si Peter Chudík mieni obhajovať pred rozhodcovskou komisiou, hoci si je vedomý toho, že to bude ťažké.
"So mnou odvolali aj predsedu republikovej rozhodcovskej komisie pána Tomečka. Možno bol odvolaný práve pre to, že je v tejto funkcii."
Hoci v zdravý rozum v rámci štruktúr a stanov hnutia momentálne neverí, v každom prípade sa chystá využiť všetky svoje práva.
"Už keď nič iné, chcem dokázať, že v HZDS sa nepostupuje demokraticky a jej predseda sa vôbec nezmenil a je taký istý, ako bol v rokoch 1994 - 1998."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš