nich. Finančné príspevky im štát skresal, alebo úplne zrušil.
Ľudmila Rosolová z Popradu je v už osem rokov odkázaná na dve palice. Predtým dostávala od štátu niečo vyše 500 korún mesačne na rôzne zdravotné pomôcky, od januára je to iba polovica. "Jeden gumový násadec na palicu stojí asi 220 korún. Potrebujem ich dva. Za mesiac sú zodraté. Predtým mi vyšlo z peňazí práve na dva, teraz si musím doplatiť z dôchodku," sťažuje sa Popradčanka.
Andrej Štupák od prvého januára neodstáva nič. Predtým sa tešil z príspevku na dopravu. Keďže má namiesto jedenej nohy protézu, nemôže sa pohybovať sám. Do nemocnice i na úrady ho musí voziť manželka autom. "Teraz nedostávam nič. Manželka ma musí voziť aj ďalej, ale kompenzáciu nedostávam. Našťastie nemám až taký zlý dôchodok, takže tú stratu až tak veľmi nepociťujem, ale myslím si, že toto opatrenie nie je systémové," konštatoval invalidný dôchodca.
Predsedníčka okresnej rady Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Poprade Alžbeta Šimčáková pre náš denník uviedla, že Kaníková novela zákona poškodila ľudí, ktorí si to nezaslúžili. Prízvukuje, že telesne postihnutí ľudia majú minimálnu šancu zamestnať sa, alebo si inak kompenzovať straty zo zníženia príspevkov. "Pán minister mal v prvom rade zobrať tým, ktorí sú schopní pracovať, nie bezbranným postihnutým ľuďom," povedala nám funkcionárka.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš