okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa k dnešnému dňu pôsobí jedenásť lyžiarskych stredísk.
Väčšina z nich má vybudovaný systém umelého zasnežovania, ničím výnimočným už nie je ani osvetlený svah. Aj doplnkové služby sú naozaj pestré. Takmer všade sú požičovne lyží, servisy, bufety a dokonca aj lyžiarski inštruktori. Čo je podstatné, lístky na vleky sú o polovicu až dve tretiny lacnejšie než vo Vysokých Tatrách. Potešiteľné je, že ich začínajú objavovať aj zahraniční dovolenkári. Potvrdil to aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorý na margo nižšej návštevy poľských turistov v našich veľhorách povedal: "Poliakov je tu síce takisto ako v minulom roku, ale nie sú v Tatrách."
Dvojtýždňovú vlnu poľských prázdnin zachytili prevádzkovatelia vlekov na podhorí. Hovoria, že po slabších vianočných a novoročných sviatkoch sa zimná sezóna rozbehla naplno.
Aj na svahoch v horehronskej obci Vernár pribudli najmä žiacke lyžiarske zájazdy. "Snehu je dostatok, v prevádzke máme všetky štyri vleky. Vďaka nedostatku snehu sme "nechytili" sviatky, ale teraz sa to už lepší. Cez týždeň sa tu lyžujú najmä Poliaci a Maďari a školské zájazdy, cez víkend najmä ľudia z obce a okolia," povedal nám starosta Vernára Vladimír Macurák. Vo Vernári začali pre veľký záujem aj s nočným lyžovaním. Ceny denných lístkov sú oproti "tatranským" smiešne. Kým za celodenný lístok na svahu Interski zaplatí dospelá osoba 650 korún, v stredisku Vernár si zalyžujete iba za 180 korún.
Živo je aj v stredisku v Spišskom Bystrom. Pred štyrmi rokmi stál na kopci za dedinou starý, rozpadnutý vlek. Dnes sú tu štyri moderné Pomy s kapacitou dvetisíc osôb za hodinu. Vybudovalo sa umelé zasnežovanie a možnosť zalyžovať si je aj večer. Celodenný lístok pre dospelého je o vyše polovicu lacnejší ako na Štrbskom Plese.
Dobrú sezónu hlási aj mestský svah v Kežmarku. Ekonómka Anna Bachledová z Telovýchovnej jednoty Štart, ktorá prevádzkuje vleky v Kežmarku a v Jezersku pre náš denník konštatovala, že sezóna je v porovnaní s minulou lepšia. "Chodia k nám najmä Poliaci z Novej a Starej Lesnej. Videla som tu aj nejakých Juhoslovanov. Zo slovenských lyžiarov by sme veľmi nevyžili. Myslím si, že veľa turistov aj z Tatier chodí lyžovať sem do Kežmarku. Sme lacnejší a ponúkame porovnateľné služby," uviedla ekonómka.
Z poľských klientov žijú aj v lyžiarskom stredisku neďaleko Litmanovej v okrese Stará Ľubovňa. Konateľ spoločnosti Ski Comp-Fakľovka Rastislav Gaľa nám povedal, že najväčším hendikepom strediska je absencia ubytovacích a reštauračných služieb. "Máme tu bufet pre asi 80 ľudí, ale sme stredisko, kde chodia turisti výhradne kvôli lyžovačke. Ráno sem autami prídu, zalyžujú si a odídu na hotel. Poliaci sem prichádzajú z Nového Sonczu, alebo sú ubytovaní v Starej Ľubovni. Na jar sa však má v obci stavať penzión, takže dúfame, že niektorých zdržíme aj v obci," konštatoval konateľ. Tohto roku im urobili menší škrt cez rozpočet iba dvojtýždňové poľské prázdniny. V minulosti boli jarné prázdniny rozdelené do štyroch týždňov. Mnoho Poliakov sa preto podľa R. Gaľu na Slovensko vôbec nedostalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš