príjemcom príspevku na bývanie, ktorá je v súčasnosti osobitne vyplácanou dávkou, stalo mesto. Chce teda zvoliť podobný model, ako s pozastavením rodinných prídavkov a príspevkov na dieťa rodičom, ktorí neposielajú deti pravidelne do školy.
Keď sme sa zaujímali, ako bytová komisia posúdila primátorov návrh, dozvedeli sme sa, že mesto sa podľa zákona nemôže stať osobitným príjemcom. "Zákon umožňuje urobiť osobitného príjemcu iba na celú sociálnu dávku. Bolo by to možné iba na základe novelizácie terajšieho zákona," reagovala vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva na Mestskom úrade v Prešove Anna Hrustičová.
V súčasnej sociálnej situácii problém začína nadobúdať hrozivé rozmery. Ako nás informovala, na území mesta Prešov je 1 854 nájomných bytov a polovica nájomníkov za ne neplatí. Presnejšie 901."Na Starej tehelni už platia výpovede z nájmu pre 27 užívateľov a na okresný súd bolo podaných 17 žalôb na vypratanie bytu," uviedla údaj aktuálny k decembru 2002. Je teda možné, že sa tento počet ešte zvýši, keďže Občiansky zákonník hovorí, že k takýmto opatreniam môže pristúpiť správca už po troch mesiacoch neplatenia, ale zvyčajne to trvá omnoho dlhšie.
Zaujímalo nás tiež, ako návrh primátora vníma vedúci odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade v Prešove Jozef Dobrovič. Potvrdil nám, že príspevok na bývanie ako osobitne posudzovanú dávku nie je podľa zákona možné odovzdať samospráve. Problém s neplatičmi je však ešte zložitejší. Príspevok na bývanie totiž pracovníci sociálneho odboru na OÚ priznávajú na základe dokladov o tom, že klient 6 mesiacov riadne platí nájom správcovi bytov. Túto kontrolu vykonávajú dvakrát v roku a ak sa klient dokladmi nepreukáže, pozastavia mu príspevok na nasledujúci polrok. "Na jednej strane osobitného príjemcu neumožňuje zákon a na druhej strane neplatiči príspevok ani nedostávajú, lebo nespĺňajú základné podmienky. Musíme hľadať iné riešenia a problém konzultovať s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR," povedal nám Dobrovič.
Zdá sa však, že radnica už teraz hľadá východiská do budúcnosti. Podľa prešovského primátora pri ďalšej výstavbe nájomných bytov na Majakovského a Sabinovskej ulici plánujú vypracovať nové podmienky pre uchádzačov o byty. "Budeme trvať na podmienke, aby boli pravidlá aj poradovník čakateľov na byt napriek ochrane osobných údajov zverejnené na internete. Bude to transparentnejšie," argumentoval Benč.
Podľa Hrustičovej jednou z podmienok bude aj záväzok, že rodina, ktorej pridelia byt podľa poradia, dobrovoľne vydá súhlas na to, aby dostávali príspevok na bývanie na osobitný účet v banke. "Zároveň vydá trvalý príkaz pre príjemcu, teda pre prenajímateľa, čo bude v našom prípade Spravbyt a z účtu mu bude užívateľ uhrádzať nájomné. Pripomínam, že pôjde o dobrovoľnú dohodu," prezradila nám pripravované vízie riešenia Hrustičová.
Príspevok na bývanie pre jednu osobu predstavuje 1 680 korún, pre dve osoby v domácnosti 2 090, pre tri 2 490, pre štyri a viac osôb 2 900 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš