nimi anketu a ľudia prejavili záujem v prvom rade vystávať v obci Dom nádeje, čo je vlastne Dom smútku. OcÚ v Kračúnovciach pripravil projekt s rozpočtom 3,2 milióna korún a práce začali v máji minulého roka. Hrubá stavba je už hotová, treba ju len zakryť plechom.
"Máme zakúpený aj plech, len klimatické podmienky nám neumožnili zakryť stavbu. Je zadebnená doskami," povedal nám starosta obce Jozef Kozák. Zakúpené majú už aj sadrokartóny na strop a stavbu chcú dokončiť v tomto roku. Dom nádeje v Kračúnovciach však nie je zaujímavý týmito skutočnosťami. Dôležitejšie je, že ľudia sa prestali spoliehať na pomoc štátu a okrem prejavenia v ankete svojho názoru prispeli na stavbu aj finančne. "Poslanci na príjmové bločky nazbierali okolo 150-tisíc korún," uviedol J. Kozák. V porovnaní s 3,2-miliónovým rozpočtom stavby to síce nie je veľa, ale ak k tomu prirátame brigády, tak na dodávateľský spôsob výstavby v Kračúnovciach použili len 1,5 milióna korún a zbytok robia svojpomocne. "Mali by sme sa zmestiť do 45 až 50 percent nákladov."
Podobne sa u nás zvykne financovať výstavba kostolov. Dom nádeje v Kračúnovciach bude obecným majetkom. Napriek tomu okrem finančných príspevkov ľudia v tejto obci ochotne chodia aj na brigády. Okrem brigádnikov z radov občanov na stavbe v minulom roku pracovalo aj 15 osôb na verejnoprospešných prácach (VPP). Na začiatku tohto roku obec mala k dispozícii len jedného pracovníka VPP, ale jej zástupcovia nestrácajú nádej, že aj v tomto roku sa im dostane viac. "Na Okresnom úrade práce preferujú rozvojové programy a t to je tiež rozvojový program," tvrdí J. Kozák. Mimo toho sa nazdáva, že by sa malo prihliadnuť na skutočnosť, že Kračúnovce sú s 1 084 obyvateľmi najväčšou obcou okresu.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš