a stavy ovčích stád sa rozrastajú. V závere minulého roka sa ich počet v regióne zvýšil na približne 12 tisíc kusov, čo je oproti predchádzajúcemu roku viac zhruba o tisíc oviec. Určite má na tom zásluhu aj výrobno - obchodné družstvo Šarovis združujúce chovateľov oviec a kôz v Prešovskom kraji, ktoré navonok vystupuje ako silný partner pri uzatváraní zmlúv so spracovateľskými organizáciami a zabezpečuje potrebnú agendu pre drobných chovateľov.
Určité rozpaky chovatelia oviec pociťujú pred vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ). "V poľnohospodárskych podnikoch je ešte tradičný a zastaralý spôsob získavania hlavne ovčieho mlieka a výroby hrudkového syra. Pri vstupe do Európskej únie sa žiada výrobok pasterizovaný, čo zatiaľ spĺňa málo dodávateľov," uviedol pre náš denník člen predstavenstva Šarovisu Milan Matija (na obr.). K tomu by chovatelia oviec potrebovali vybudovať na odľahlých salašoch chladiace zariadenia a najmä moderné dojárničky.
Nápomocný tomu by mal byť program EÚ Sapard. Lenže je to ako lízanie medu cez sklo. Tento program síce uhradí 50 percent nákladov, ale chovatelia oviec najprv musia celý projekt zrealizovať sami a až potom im polovicu nákladov refundujú. Pre finančne podvyživené poľnohospodárske podniky je však problém zafinancovať takýto projekt a banky sa stále dívajú na poľnohospodárske subjekty ako na nedôveryhodného klienta. "Sapard je len pre bohatých," vyjadril svoj názor M. Matija.
Ťažkosti s vybavovaním podpory z fondu Sapard pri realizácii projektov potvrdila aj vedúca mliekárne v Kluknave Tatiana Andrašková. Ich organizácia sa úspešne uchádzala o podporu tohto fondu v náväznosti na chov oviec v gemerskom regióne. "V médiách sa často opakuje názor, že poľnohospodári či potravinári nevyužívajú dotačné fondy zo zahraničia. Získať však dotácie z týchto fondov je zložité. Nie je to preto, že naši ľudia to nechcú, odmietajú alebo nemajú na to, aby to spravili. Najväčším problémom sú peniaze, ktoré najprv musia preinvestovať a až spätne sa refunduje časť investovaného objemu. Druhá vec je, že firmy, ktoré požiadajú o túto dotáciu, musia podrobne zdokladovať aj návratnosť finančných prostriedkov. Nie je to také jednoduché, ako keď niekto hovorí, že sa nevyužil taký alebo taký fond. Pre menších výrobcov ani nie je šanca získať dotácie," rozhovorila sa o peripetiách okolo využitia fondu Sapard T. Andrašková.
Konečne sa rozhýbalo aj ministerstvo pôdohospodárstva. Ovčiarstvu sa dostálo väčšej podpory v jeho najnovšom dotačnom výnose, ktorý viac podporuje poľnohospodárske podniky hospodáriace v horších prírodných podmienkach.
"Tie majú už vyššiu dotáciu ako podniky v lepších prírodných podmienkach. Je to stimul, ktorý stavia ovčiarstvo do priaznivejšej pozície, pretože štátne dotácia orientujú, aby poľnohospodári v horších prírodných podmienkach sa skôr venovali ovciam a nie chovu ošípaných, viac kravám bez trhovej produkcie mlieka, lebo je tam takisto diferencia," povedal nám predseda predstavenstva Šarovisu Jozef Demo.
V prešovskom regióne pomaly rastú nielen stavy ovčích stád, ale aj ich úžitkové parametre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš