Drotár (na snímke). Ako už neraz zdôraznil, je to pracovisko so širokým spektrom zdanlivo nesúvisiacich úsekov, kde sa však vyžaduje právne vzdelanie.
Keď hovoril o náplni práce jednotlivých oddelení, pripomenul, že volebný úsek sa mimo štandardných doplňujúcich komunálnych volieb momentálne sústreďuje na otázku referenda o vstupe do Európskej únie.
"Stojí pred nami úloha revidovať stále zoznamy voličov na obciach, a to veľmi akútne, pretože voľby z hľadiska platnosti nie sú odkázané na účasť, ale pri referende je táto otázka ťažisková. Voliči, ktorí zomreli, alebo zmenili bydlisko a naďalej figurujú v stálych zoznamoch voličov, by mohli spochybniť výsledok referenda skôr, než odpoveď na vlastnú referendovú otázku," uviedol Drotár.
Práve oddelenie štátoobčianskych vecí bude pri kontrole matrík pomáhať pri aktualizácii zoznamu voličov v najbližších mesiacoch. Poznamenal, že s týmto oddelením sa občania najčastejšie stretávajú pri vydávaní osvedčení. Verejnosť mala možno prvé skúsenosti vlani, vďaka prísnym požiadavkám komory lekárov a zdravotných sestier. Na základe povinného členstva v komorách vydali 5 412 osvedčení o štátnom občianstve. KÚ tiež rozhoduje o prepustení zo štátneho zväzku a zaujímavé je, že vlani uspokojili až 141 žiadateľov. Tiež vyhoveli 123 požiadavkám o prijatie do štátneho zväzku.
"Je to dôsledok toho, že pre občana SR je možné aj dvojité občianstvo s Českou republikou. Podľa medzinárodnej dohody sme vydali 1038 osvedčení opatrených takzvaným apostile, teda s pečiatkami pre použitie v cudzine. Tieto sa dávajú na matričné a iné doklady v prípade uzavretia manželstva, pre pracovné povolenia, študijné pobyty, cestovné pasy a poberanie dôchodkov z cudziny."
Oddelenie tiež pôsobí ako odvolací orgán vo veci zmeny mena a priezviska. Podľa Drotára ide spravidla o zaujímavé a často zložité prípady, lebo v praxi musia využiť aj najstaršie právne predpisy. Dokonca aj medzinárodné zmluvy a dohody. Niekedy ide aj o najstaršie uhorské články v statusových a rodinných veciach. Keď sme sa opýtali na niektorý zo zaujímavých prípadov, jeden z tých zložitejších nám okomentoval.
"Zaoberali sme sa žiadosťou 55-ročného syna na zmenu vlastného priezviska a jeho rodiny. Istý občan Čiech si bol ochotný osvojiť tohto 55-ročného muža, lebo v skutočnosti bol jeho synom. V roku 1950 však ešte platilo uhorské právo a keď slobodná matka otehotnela a narodilo sa jej dieťa, v matrike bolo zapísané podľa jej mena, teda nesmelo mať meno podľa otca, aj keď sa krvný otec prihlásil. Keď sa vdove po roku od úmrtia manžela narodilo nemanželské dieťa a otec sa aj prihlásil na matrike, podľa rodinného práva dieťa nesmelo mať meno ani po matke, ani po krvnom otcovi, ale po starom otcovi, aby hanba nepadla na zosnulého manžela. Akoby to bol trest pre starých rodičov, že vychovali takú dcéru."
Keď sme sa opýtali, ako napokon rébus osvojenia a v konečnom dôsledku dedičských práv vyriešili, vysvetlil nám, že po dlhom pátraní prišli k záveru, že si Čech môže osvojiť spomínaného 55-ročného muža, ale nebolo možné zmeniť jeho meno, manželky aj jeho dospelých detí.
V tej súvislosti pripomenul, že matrikárky majú v svojej pozícii veľkú zodpovednosť a musia absolvovať skúšky spôsobilosti, lebo ich prípadné chyby môžu spôsobiť nepríjemné situácie. Stalo sa už, že povolili sobáš aj vydatej žene.
"Stretli sme sa aj s prípadom, že matrikárka pri osvojení dieťaťa zabudla rodičom z Moravy zapísať národnosť dieťaťa zo Slovenska. V bývalom Československu to nebolo až také dôležité, ale mladý muž vyštudoval, išiel na vojnu a potom slúžil vo vojskách OSN v Juhoslávii. Keď sa vracal cez územie Slovenska, niekoho napadlo dokazovať mu, že slúžil v cudzom vojsku. Potom sa to riešilo cez zákonník súkromného medzinárodného práva."
Osobitným problémom sú prípady, keď mení osoba pohlavie. Podľa Drotára je totiž ťažké posúdiť, kedy nastal ten okamih, že sa zo ženy stal muž a naopak. Na otázku, či sa už stretol s takou požiadavkou, s úľavou v hlase odpovedal:
"Už tri roky našťastie nie. Kedysi som tu mal krajského štátneho lekára, ktorého som trápil otázkami, čo bude, ak sa to stane, ale v tejto chvíli sám neviem, ako by sme to riešili."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš