obyvateľov sa tak do konca roka postarala spoločnosť Kimberly Clark, výrobca plienok Huggies. Podľa riaditeľa domovov Petra Mihaľova je 777 balíkov plienok naplnením jednej zo základných potrieb detí v domove. Prostriedky, ktoré na plienkach ušetria v rozpočte, poputujú do úprav životného prostredia domovákov. "V katastrofálnom stave máme balkóny, ktoré z bezpečnostného hľadiska dnes nemôžu deti využívať. Prostriedky pravdepodobne použijeme na ich opravu."
Detský domov a Domov sociálnych služieb je jediné zariadenie v Prešovskom kraji, kde prijímajú deti prakticky po narodení. Dnes tu pod správou Krajského úradu v Prešove našlo opateru 85 detí vo veku od troch týždňov do dvanástich rokov. Polovica z nich trpí nejakým telesným defektom. "Máme deti, ktoré ostanú celý život ležať." O opustené decká sa stará 45 sestier, dvaja lekári, tri vychovávateľky a špeciálny pedagóg. Do dvoch rokov by mal detský domov prejsť transformáciou na domov rodinného typu. Deti tak získajú prostredie pripomínajúce rodinu.
Podľa riaditeľa Mihaľova robia v domove všetko pre to, aby svojim zverencom našli adoptívnych rodičov, prípadne im sprostredkovali pestúnsku starostlivosť. "Minulého roku išlo od nás dieťa do Spojených štátov amerických, teraz je vytvorený kontakt s rodičmi z Francúzska. Boli tu pred koncom minulého roku, majú vytipovaného jedného chlapca, ktorému píšu, posielajú fotky." Slovenské páry majú o adopciu detí rovnaký záujem ako zahraničné. Kým však Američanom a Francúzom neprekáža tmavšia pleť osvojených detí, u našincov je to problém. "Neide ani tak o predsudky budúcich rodičov, ale boja sa reakcií okolia." Rómovia tvoria podľa riaditeľa 98 percent obyvateľov domovov. Aj keď sa pre opustené deti nepodarí nájsť novú rodinu, riaditeľ je presvedčený, že v domove majú lepšie podmienky ako ich rovesníci v komunitách, z ktorých prichádzajú. "Tu majú všetko, okrem materiálnych potrieb aj lásku."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš