Obyvatelia Bystrian odmietajú platiť dane a žiadajú parlament o pomoc
Bystrany - Situácia v obci Bystrany je napätá. Po voľbách sa stal starostom František Pačan (ROI) a všetkých deväť miest v obecnom zastupiteľstve
Monika Toporcerová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
obsadili rómski poslanci. Nerómski obyvatelia sú nespokojní s tým, že vo vedení obce nemajú ani jedného svojho zástupcu. Bývalý starosta Vladimír Pavlík mal byť podľa pôvodnej dohody prednostom na obecnom úrade, aby pomohol novému starostovi a neskúsenému zastupiteľstvu pri riadení obce. Z dohody napokon nič nebolo, prednostom sa stal Radoslav Ščuka z Popradu a bývalý starosta pôsobí ako starostov poradca.
Bystrany mali počas starostovania V. Pavlíka štyroch
pracovníkov na obecnom úrade a zástupcu starostu na čiastočný úväzok. Na obecnom úrade v Bystranoch sú dnes šiesti - okrem starostu pracuje na plný úväzok jeho zástupca, prednosta, poradca a administratívne pracovníčky. "Kto ich bude všetkých platiť?" pýtajú sa Bystrianci, ktorí nesúhlasia so zverejnením svojich mien. Boja sa, že im vybijú okná. Ak sa niečo nezmení, budú vraj nútení predať svoje domy v dedine a odísť preč.
"Výsledky volieb sú nezvratné. Musíme spolupracovať, pokiaľ bude spolupráca medzi Rómami a Nerómami, bude všetko v poriadku. Je pravda, že starosta má ukončené štyri triedy základnej školy, čo je ťažké prijať pre vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ale zdôrazňujem, že spolupráca musí byť a všetko chce svoj čas," hovorí V. Pavlík.
Naliehavá žiadosť o pomoc
"Bieli" Bystrianci nezdieľajú tento optimizmus a obrátili sa s naliehavou žiadosťou o pomoc pri riešení situácie na výbor pre verejnú správu Národnej rady SR. V liste adresovanom parlamentu argumentujú nielen neukončeným základným vzdelaním nového zastupiteľstva a starostu, ale aj tým, že niektorí poslanci boli v minulosti trestne stíhaní. "Keďže požiadavka na prednostu nebola splnená a boli umelo vytvorené ďalšie funkcie na OcÚ, ktoré by pri odbornej spôsobilosti starostu nemuseli byť zriadené a ich vytvorením by netrpel obecný rozpočet, občania obce Bystrany odmietajú platiť dane a samosprávne poplatky do vyriešenia uvedeného problému," uvádza sa v liste, ktorý minulý týždeň odoslali poslancom parlamentu.
Podľa názoru R. Ščuku sa situácia v obci postupne upokojuje. "Starosta zložil sľub, bol zvolený jeho zástupca. Na miesto prednostu boli dvaja kandidáti, urobili petíciu, aby sa zistilo, koho občania vlastne chcú. Keď podporovatelia pána Pavlíka priniesli petíciu, stala sa taká chyba, že priniesli aj petíciu za rozdelenie obce. To sa starostovi prestalo páčiť, oslovil Rómsku občiansku iniciatívu a menoval svojho prednostu. Pri mojom menovaní bol prítomný aj pán Pavlík, súhlasil s tým a dodnes pracuje ako poradca. Nikto tu nepodal žiadne sťažnosti, takže situácia sa upokojuje," vysvetľuje prednosta R. Ščuka.
Rómovia nie sú jednotní
Bystrianska petícia za rozdelenie obce na rómsku a nerómsku časť skončila neúspešne. Zákon pripúšťa rozdelenie obce len v tom prípade, ak v každej z nich bude žiť 3 000 obyvateľov. Bystrany túto podmienku nespĺňajú. Dnes majú 2 561 obyvateľov, z toho 1 807 je Rómov. Názory na súčasnú situáciu sú rôzne aj v rómskej komunite. "Nebude furt gadžo starosta, bude náš a potom uvidia...! Dvanásť rokov bol Pavlík starosta a čo pre nás urobil? Nič. Žijeme tu horšie ako v džungli!" ozývali sa včera v osade nespokojné hlasy. "Neverte im, nie je pravda, čo hovoria, pán Pavlík je dobrý človek a dobrý starosta," týmito slovami nás vyprevádza z osady mladá žena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš