na dieťa. Ide o štátne dávky, ktoré sú osobitným príjmom rodín. Postih sa dotkne najmä rodičov, ktorých deti nenavštevujú školu pravidelne. Vtedy má príslušná samospráva povinnosť nahlásiť tento stav a okresný úrad zase pozastaviť rodinám tieto výplaty.
Cieľom tohto opatrenia je dosiahnuť zodpovednejší prístup rodičov k plneniu rodičovskej funkcie voči svojim deťom a viesť ich k intenzívnejšiemu hľadaniu odbornej pomoci, ak nevedia zvládnuť výchovné problémy vlastnými silami.
"Pod zanedbávaním povinnej školskej dochádzky na účely zastavenia prídavku na dieťa rodičom, sa rozumie stav, keď má dieťa neospravedlnenú účasť na vyučovaní viac ako 15 vyučovacích hodín v kalendárnom mesiaci. Škola v záujme zníženia neprítomnosti žiakov na vyučovaní pozýva rodičov, napomína a karhá žiakov už po štyroch neospravedlnených hodinách. Za viac ako štyri hodiny žiakovi znižuje známku zo správania," uviedol na vysvetlenie vedúci odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade v Prešove Jozef Dobrovič.
Ak sa tak stane, poskytovanie prídavku na dieťa na seba prevezme príslušná samospráva, teda podľa miesta bydliska žiaka. OÚ po dohode s mestom, alebo obcou rozhodne o trvalom príjemcovi prídavku na dieťa a poukáže prostriedky od najbližšieho výplatného termínu samospráve. "Tá ich môže použiť na úhradu poplatkov za stravu v školskej jedálni, nákup školských potrieb a pomôcok, cestovné do školy, na nákup potravín, hygienických potrieb, ošatenia, prípadne na úhradu iných potrieb dieťaťa, ak ich zabezpečenie súvisí s jeho výchovou, alebo výživou," konkretizoval použitie štátnej dávky Dobrovič. Ak aj zaniknú dôvody na zastavenie výplaty prídavku, rozhodnutie o obnovení musí vydať okresný úrad, ale môže tak urobiť najskôr tri mesiace od zastavenia výplaty.
Zaujímalo nás, ako zmeny prijali samosprávy a či už nové pravidlá uviedli do praxe. Oslovili sme Agnesu Uličnú, starostku obce Svinia, kde je početná rómska komunita s dlhodobými problémami so školskou dochádzkou. "Hoci máme taký problém, zatiaľ neboli pozastavené rodinné prídavky nikomu. Stále nebolo jasné za aké obdobie sa má sledovať tých 15 hodín a až v piatok sme dostali z okresu metodický pokyn. Informovala som vedenie školy o podmienkach opatrení a tí na evidencii za mesiac február začnú ihneď pracovať," povedala nám starostka.
Aj v Žehni sme sa dozvedeli, že poverená riaditeľka tamojšej základnej školy Viera Sabolová dostala spomínané pokyny a dnes bude o nich na rodičovskom združení informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš