kontaktovať s okresnými úradmi práce, ukazujú, že tento krát sa zákonodarcovia trafili do čierneho. Kontrola takzvanej čiernej práce síce spadá do kompetencie Národného inšpektorátu práce, ale aj údaje, ktoré zbierajú OÚP, majú vysokú výpovednú hodnotu.
Napríklad údaje z OÚP vo Vranove nad Topľou hovoria, že v porovnaní s prvým mesiacom rokov 2001 a 2002 v januári tohto roku vyradili z evidencie oveľa viac evidovaných nezamestnaných. Jeho riaditeľ Pavol Molčan sa preto nazdáva: "Je to určite signál, že systém čiernej práce je kdesi nabúraný."
Ide zatiaľ o vyradenie z evidencie nezamestnaných osôb, ktoré o to požiadali samé. Spracovanie návrhov OÚP na vyradenie z evidencie nezamestnaných pre nespoluprácu trvá totiž oveľa dlhšie a má stanovenú procedúru, ktorú zatiaľ pre krátkosť času ešte ani neuplatnili.
Vyčistenie evidencie nezamestnaných od pracujúcich na čierno do istej miery vzdiali mieru nezamestnanosti v tomto okrese od nelichotivého čísla 30 percent, pri ktorej sa už niekoľko rokov neustále drží. V okrese Vranov nad Topľou nezamestnaným každý mesiac môžu ponúknuť v priemere okolo 420 voľných pracovných miest. Sú to však miesta najčastejšie v sfére služieb.
Keďže sa veľa nových pracovných príležitostí v tomto okrese nevytvára, ľudia sa v čoraz väčšej miere začínajú spoliehať len na vlastné sily. Aj keď pomaly, ale predsa z roka na rok rastie počet osôb samostatne zárobkovo činných. Tento nárast oproti predchádzajúcemu roku je o zhruba 500 ľudí a teraz v okrese evidujú 3 019 osôb samostatne zárobkovo činných. V každom prípade je to pozitívny trend.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš