Agentúra pre rozvoj cestovného ruchu v regióne Tatier, Regionálne združenie tatranských a podtatranských obcí (RZTPO), Klub primátorov a Únia miest Slovenska.
Hlavným dôvodom vystúpenia mesta z týchto združení bola podľa predkladateľov neefektívnosť členstva v týchto organizáciách. Mesto vraj len platí členské a nič za to nedostáva. Zrušením členstva v týchto organizáciách mesto ušetrí na členskom približne 350 000 korún. Poslanci zároveň potvrdili členstvo v Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS), Združení miest a obcí Spiša (ZMO Spiša), Regióne Tatry (Euroregión Tatry) a Svetovej federácií miest a obcí.
Pred dvoma rokmi sa rozhodovalo o počte vyšších územných celkov. Mesto Poprad malo záujem stať sa sídlom samosprávneho Spiša. Najväčším rivalom Popradu bola Spišská Nová Ves. Aj keď sa Poprad nakoniec nestal sídlom VÚC, myšlienka samostatného samosprávneho kraja so sídlom v Poprade stále existuje. Poprad ako najväčšie mesto na Spiši by mal byť ťahúňom celého regiónu. Nemal by čakať na to, čo-to ktoré združenie urobí, ale sám iniciovať a spoluvytvárať spoločnú politiku nielen vo svoj, ale aj v prospech celého regiónu. Jeden zo spôsobov ako to dosiahnuť je aj aktívne členstvo v relevantných združeniach. Hlas združenia viacerých obcí a miest má väčšiu váhu ako osamotený hlas mesta.
Mesto Poprad prehodnocovalo účasť v jednotlivých združeniach už po niekoľkýkrát. V roku 1990 Poprad vstúpil do ZMOS-u a RZTPO. Už o dva roky mesto zo ZMOS-u vystupuje. V decembri 1994 mesto vstupuje do ZMOS-u opäť. V júni 1999 opäť vystupuje zo ZMOS-u, ale aj z RZTPO. V januári 2001 Poprad vstupuje späť do ZMOS-u, RZTPO a pridáva aj členstvo v ZMO Spiša. V tomto období sa rozhodovalo o počte a sídlach vyšších územných celkov. V januári 2003 Poprad vystupuje z RZTPO.
Poprad musí byť v prvom rade dôveryhodným partnerom pre okolité obce a mestá. Prax posledných rokov však tomu veľmi nenasvedčuje. Ak by podobne postupoval podnikateľský subjekt, dôveru obchodných partnerov by asi len ťažko získal.
O účasti mesta v združeniach rozhodujú poslanci. Viacerí zo súčasného mestského parlamentu majú za sebou dve, ale i tri volebné obdobia. Pri každom hlasovaní za vstup mesta do niektorého z týchto združení sa argumentovalo záujmami mesta. Vystúpenie zase tým, že členstvo v združeniach mestu nič neprináša. Zmena názoru pomaly každé dva roky o poslancoch čosi hovorí.
Mali by vykonávať svoj mandát v prospech mesta a jeho občanov. To bol aj jeden z hlavných argumentov, prečo vedenie mesta navrhlo na poslednej schôdzi vystúpenie z RZTPO. Vystúpenie mesta z Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí prináša so sebou jednu nevýhodu priamo pre Popradčanov. Obyvatelia mesta, člena RZTPO, mali regionálne zľavy na vlekoch a lanovkách 1. TATRANSKEJ. O tom, ale poslanci pravdepodobne ani nevedeli. Rozhodnutím poslancov Mestského zastupiteľstva Popradčania túto možnosť stratili.
Rastislav OVŠONKA, Poprad
Pozn. redakcie: Tento príspevok je názorom čitateľa. Redakcia Tatranského denníka - KORZÁR si vyhradzuje právo na jeho skrátenie a upravovanie. Rovnako nezodpovedá za jeho obsah a takisto sa s ním nemusí stotožňovať.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš