bardejovskými odborármi predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan.
Zdôraznil, že pre tento rok si ich odborový zväz vytýčili za prioritu vyjednanie kolektívnej dohody na rok 2004.
"Musíme si uvedomiť, že je to iné vyjednávanie, ako v podnikateľskej sfére, sme totiž plne naviazaní na štátny rozpočet. Preto sa musí vyjednať do konca mája to, čo bude na rok."
Ako problém spomenul tiež zákon o verejnej službe. Skonštatoval, že vysokoškolskí pedagógovia sú platení na základe zdravotníckej tabuľky a psychológovia z poradní a detských domovov prešli do pedagogickej tabuľky.
"Toto si vyžaduje nárok na štátny rozpočet."
S odvolaním na vnútornú kuchyňu uviedol, že po určitom úpadku členskej základne "pribudlo 208 základných organizácií a 3 200 členov." Zdôraznil, že je to vidieť aj na členských príspevkoch.
"Stále sa síce hovorí, že odbory sú odtrhnuté od života a že nerobia nič. Ja však tvrdím niečo iné, aby sme presadili naše požiadavky, potrebujeme vecnú argumentáciu a po druhé podporu členskej základne."
Do následnej diskusie sa prihlásil učiteľ základnej školy Ivan Olejár (na obr.) V prvom rade hovoril o platovke. Zdôraznil, že učitelia z Bardejova boli v roku 2000 jedni z prvých, ktorí podporili návrh, aby platila rovnaká platovka pre zdravotníkov a pedagogických pracovníkov.
"Sám prichádzam zo školy, kde 60 členov takto urobilo ešte v rámci zákona o verejnej službe. Vieme však, ako to dopadlo."
Poznamenal, že dodnes nevie, či v zmysle platnej legislatívy je správne zaradený do platovky, lebo nikto mu na túto otázku nechce odpovedať. Ako druhý problém označil zrušenie rotačného princípu voľby vedenia škôl.
"Lebo, ako vyzerá platovka na školách, za to nemôžeme len my, odborári, ale v prvom rade sú to funkcionári, ktorí majú za to funkčné. Títo ľudia sú však výkonným článkom štátnej moci a podľa toho sa aj správajú. Akonáhle učiteľ prejaví trošku vzdoru, rebélie, trošičku nového myslenia, tak sa povie, kolega, môžeš ísť, veď učiteľov máme dosť. A s tým treba niečo urobiť."
Napokon diskutoval k filozofii tvorenia kolektívnej zmluvy.
"My odborári považujeme kolektívnu zmluvu za nadštandard zákona o verejnej službe. Nám je však povedané, že kolektívna zmluva rovná sa zákon o verejnej službe. Ale to je predsa hlboký omyl."
Na stretnutí s funkcionármi odborového zväzu školstva a vedy v Bardejove sa ešte hovorilo o kritériách pre vyplácanie osobných príplatkov, rozobral sa zákon o kolektívnom vyjednávaní. Odpovedalo sa na otázku, ako je to s pracovným časom učiteľov, spomenula sa tiež nutnosť vydať centrálny pracovný poriadok, ktorý je už v záverečnej fáze Napokon odznela kacírska myšlienku, že funkčné by mali dostávať aj triedni učitelia a výchovní poradcovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš