akýtaký finančný príjem. Nie div, že sa naň orientujú najmä v horských oblastiach, okresy Svidník a Stropkov nevynímajúc. Práve tento región sa vo výrobe mlieka v minulom roku dopracoval k slušným výsledkom, keď na dojnicu za rok nadojili 4 318 litrov mlieka.
"Zdá sa mi, že sme v Prešovským kraji asi v tomto smere najlepší," neskrýval spokojnosť agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva vo Svidníku Miroslav Dankanin.
Celkovo v roku 2002 vo svidníckom regióne vyrobili skoro 9,3 milióna litrov mlieka. Nie všetky poľnohospodárske subjekty sú na tom s úžitkovosťou dojníc rovnako. Napríklad Poľnohospodárske družstvo Bukovce dokázalo v priemere od jednej dojnice vyprodukovať za rok 6 230 litrov mlieka a Podielnické družstvo Ondava Stropkov 6 140 litrov, ale Agrofinal Šandal, s. r. o. len 1 886 litrov mlieka.
Je potrebné podotknúť, že na výrobu mlieka sa viac orientujú poľnohospodári v stropkovskej časti regiónu, kde v priemere dosiahli úžitkovosť 4 597 litrov mlieka od jednej dojnice za rok. Poľnohospodári svidníckej časti regiónu sa zasa viac venujú chovu kráv bez trhovej produkcie mlieka a v jeho výrobe v minulom roku dosiahli priemer 3 583 litrov. Podnikateľskú orientáciu poľnohospodárov svidníckeho regiónu dokazujú aj štatistické údaje, ktoré hovoria, že stavy hovädzieho dobytka sa zvyšujú. V minulom roku mali zastavených 9 251 kusov hovädzieho dobytka, z čoho je 2 264 kráv s mliečnou úžitkovosťou a 2 369 kráv bez trhovej produkcie mlieka.
Nič však netrvá večne. Pokiaľ sa mliekárne v minulom roku na Slovensku priam trhali o dodávateľov mlieka, na začiatku tohto roku je situácia iná. Mlieka je relatívny prebytok, pretože jeho spotreba zďaleka nedosahuje odporúčanú normu zdravej výživy, a aj v tomto zimnom období sa už musí pristupovať k jeho sušeniu, čo v minulosti nikdy nebolo.
"Pociťuje sa vplyv veľkých obchodných reťazcov, u ktorých podiel mliečnych výrobkov z iných zdrojov ako domácich je každým rokom väčší a naše mlieko potom nemá také uplatnenie na trhu," poodhalil príčinu riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
Jedným z dôvodov takéhoto stavu je aj neexistujúca proexportná podpora vlády poľnohospodárov, ktorí v tomto roku na tento účel nedostali ani korunu. Ďalším dôvodom je zvyšovanie cien energie, ktoré majú dopad aj na ceny poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Pri známej nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva klesá aj tak nízka spotreba mliečnych výrobkov, čo v zníženom odbyte pocítia najmä poľnohospodárski prvovýrobcovia.
Nezanedbateľnou nie je ani skutočnosť, že sa odďaľuje schválenie minimálnej ceny mlieka. Ministerstvo pôdohospodárstva ju schválilo vo výške 9,50 korún za liter, ale následné schválenie na ministerstve financií viazne. Takto ďalej platí stará cena 9,30 korún za liter, čo využívajú niektoré mliekárne dôvodiac, že pokiaľ nie schválená nová cena, tak budeme platiť podľa starej. Na tento stav však poľnohospodárska prvovýroba dopláca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš