výkon funkcie zástupcu primátora a hlavného kontrolóra. Na schválenie boli predložené tiež návrhy zásad hodnotenia činnosti a odmeňovania poslancov mestskej rady, členov komisií a výborov mestských častí (VMČ).
V prípade primátora Milana Benča (SDĽ) išlo o mesačný plat vo výške 62-tisíc korún s účinnosťou od 30. decembra 2002. Pripomíname, že minimálny plat primátora mesta Prešov predstavuje 43 800 korún, ale v kompetencii zastupiteľstva je jeho zvýšenie až na dvojnásobok. Keď sa do rozpravy prihlásil poslanec Jozef Kužma (DS), viac-menej konštatoval, že nikto z poslaneckého zboru nenavrhol primátorovi nižší plat.
"Nemám absolútne nič proti slušnému platu, ale nesúhlasím s percentuálnym navýšením mapujúcim infláciu. Veď, komu z občanov zohľadnia v mzde infláciu?"
Vzápätí porovnal plat exprimátora, ktorý sa pohyboval na úrovni 55 tisícok mesačne. Juraj Hurný (SDKÚ) sa zase priamo opýtal primátora Benča, prečo sám nebojoval o nižší plat.
"Kde sa našlo toľko bojovníkov proti platu primátora? Doteraz som bol vždy sám. Aj teraz budem vystupovať proti odmenám primátora, ak si nebude plniť svoje povinnosti," povedal poslanec Ján Čižmár (SDĽ).
Poslanecký zbor však tieto vystúpenia prijal zdržanlivo a primátorov plat hlasovaním potvrdili. Mimochodom, 20 poslancov bolo za navrhnutý plat, 3 proti a 8 sa zdržalo hlasovania.
Keď sa hovorilo o návrhu na platy pre zástupcov a hlavného kontrolóra, kde Stanislavovi Kahancovi (KDH) navrhli 33-tisíc, Milanovi Lacovi (SDĽ) 32-tisíc korún a Milanovi Tkáčikovi 27-tisíc korún s účinnosťou od 1. 1. 2003, v dôvodovej správe sa uvádzalo, že bol zohľadnený aj nárast miery inflácie o 36,4 percenta. Zvýšené platy, v porovnaní s funkcionármi v minulom volebnom období, však odôvodnili aj nárastom úloh súvisiacich s prechodom kompetencií.
Oveľa viac sa však diskutovalo o návrhu zásad hodnotenia činnosti a odmeňovania poslancov MsZ. Stanislav Goban (KDH) navrhol zmenu v článku 5, kde sa hovorí, že pri písomnom ospravedlnení neúčasti poslanca na rokovaní MsZ, alebo mestskej rady sa mu priznáva len polovičná odmena.
"To nie je fér. Ak je poslanec chorý, mal by dostať plnú odmenu. Aj keď vynechá účasť z iných dôvodov, ale najviac dvakrát."
Dušan Hruška (KDH) ho podporil názorom, že v prípade dovolenky, ani práceneschopnosti, by sa odmena nemala krátiť, len v iných prípadoch neúčasti.
"V článku 4 by sa tiež mala zmeniť odmena pre člena výboru mestskej časti zo 700 na 850 korún, aby to bolo na rovnakej úrovni ako pre člena komisie- neposlanca."
Vďaka ich pripomienkam návrhové komisie pripravili niekoľko uznesení, za ktoré sa hlasovalo osobitne a až v závere komplexne. Článok štyri nielen zmenili, ale aj doplnili o jeden bod. Predsedovi výboru mestskej časti (VMČ) teda priznali odmenu 1 400 korún, sekretárovi 1000 a členovi namiesto 700 priznali 850 korún. Doplnili ho o bod d, kde aj členovi neposlancovi priznali odmenu 700 korún. V druhom odstavci článku 5 zmenili znenie podľa požiadaviek diskutérov tak, že pri absencii sa poslancovi priznáva aj počas choroby a dovolenky plná odmena a krátenie na polovicu bude platiť len v iných prípadoch s tým, že ospravedlnenie musia doručiť primátorovi. Zároveň doplnili bod, ktorým sa priznáva odmena podľa rovnakých zásad aj neposlancom v komisiách a VMČ. Po týchto úpravách s návrhmi súhlasilo 24 poslancov, 1 bol proti a traja sa hlasovania zdržali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš