Vedenie Slovenského rozhlasu chystá preložiť národnostno etnické vysielanie z Prešova do Košíc
Prešov Rozhlasová zvučka Hovoryť Prjašiv koncom roka už môže byť len minulosťou. Rada riaditeľov Slovenského rozhlasu (SRo) v pondelok pri
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
schvaľovaní návrhu rozpočtu odhlasovala podľa našich informácií aj okolo päť miliónov korún na presťahovanie Hlavnej redakcie národnostno etnického vysielania (HR NEV) SRo z Prešova do Košíc. Návrh rozpočtu pre SRo v utorok bude schvaľovať Rozhlasová rada. Ak by aj ona návrh rozpočtu schválila, potom by sa HR NEV SRo predtým Ukrajinské štúdio Československého a neskôr Slovenského rozhlasu - po 55 rokoch pôsobenia v Prešove vzdialila od podstatnej časti svojich poslucháčov.
Návrh na presťahovanie HR NEV z Prešova do Košíc podľa vyjadrenia jeho šéfredaktora Vojtecha Bača (na snímke) vypracoval ekonomický úsek Riaditeľstva SRo v Bratislave a jeho zámerom je znížiť náklady na prevádzku rozhlasového vysielania. Odmietol však poskytnúť konkrétnejšie informácie s odôvodnením, že nemá k dispozícii príslušné ekonomické rozbory. "Je to len jeden z možných variantov," odpovedal. Odpoveď sme nedostali ani z Riaditeľstva SRo v Bratislave s odôvodnením, že ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník je na služobnej ceste. Keďže v roku 1948 sa rozhlasové vysielanie pre Rusínov a Ukrajincov sťahovalo z Bratislavy do Prešova z dôvodu priblíženia sa k svojim poslucháčom, súčasný návrh vedenia SRo v Bratislave vyvoláva nespokojnosť predstaviteľov rusínsko ukrajinskej a rusínskej národnostnej menšiny.
"Umiestnenie vtedajšieho Ukrajinského štúdia Československého rozhlasu do Prešova bolo logickou súčasťou budovania centra kultúrneho, vzdelávacieho a náboženského života Rusínov Ukrajincov, ktorého začiatok sa datuje začiatkom 19. storočia vznikom Prešovskej gréckokatolíckej eparchie," uvádza sa v stanovisku Ústrednej rady Zväzu Rusínov Ukrajincov SR podpísanom jej predsedom Ivanom Labom. Zdôrazňuje sa v ňom, že presťahovaním z Bratislavy do Prešova sa rozhlasové vysielanie pre túto národnostnú menšinu nielen priblížilo svojim poslucháčom a bolo priamo pri prameni kultúrneho a vzdelávacieho života, ale sa stalo aj jeho významným formovateľom a katalyzátorom.
V Prešove pre túto národnostnú menšinu boli založené školy, jej predstavitelia zakúpili takzvaný Ruský dom, vznikli tu redakcie periodickej tlače, Ukrajinské národné divadlo (teraz Divadlo A. Duchnoviča), rôzne spolky a súčasťou inštitúcií pracujúcich na kultúrno spoločenskom rozvoji tejto národnostnej menšiny sa stala aj terajšia HR NEV SRo. V stanovisku ZRUS sa ďalej uvádza: "Po 55 rokoch existencie rozhlasového vysielania pre Rusínov a Ukrajincov v Prešove sa bez vážnejších dôvodov plánuje jeho presun do Košíc, čím dôjde k oddialeniu redakcie od regiónu obývaného Rusínmi Ukrajincami a k oslabeniu Prešova ako centra ich kultúrno národnostného a vzdelávacieho života. Žiadame, aby Hlavná redakcia národnostno etnického vysielania SRo alebo aspoň jej redakcie pre Rusínov a Ukrajincov zostali pôsobiť v Prešove."
Podobné odmietavé stanovisko k presunu HR NEV SRo z Prešova do Košíc zaujala Rusínska obroda Slovenska. Jej hovorca Peter Krajňák tlmočil: "Rusínska obroda Slovenska je za ponechanie NEV SRo v Prešove z dôvodov 55 ročnej tradície tohto vysielania, koncentrácie obyvateľstva rusínskej národnosti nielen v samotnom meste Prešov, ale aj kraja, teda regiónu, ktorému sa v minulosti hovorilo Prjaševščina. Nie zanedbateľná je aj skutočnosť, že Prešov je sídlom Divadla A. Duchnoviča, sídlom gréckokatolíckeho a pravoslávneho biskupstva, ktorých veriaci sú poväčšine Rusíni a títo tvoria z najväčšej časti poslucháčov tohto vysielania. Faktom ostáva, že prioritou Rusínskej obrody je kvalitné, programovo a obsahom rusínskeho poslucháča oslovujúce rusínske vysielanie, ktoré od Slovenského rozhlasu očakáva. V poslednom období v tomto smere došlo k vytvoreniu rusínskeho vysielacieho tímu a je predpoklad, že v podmienkach, ktoré sa vytvorili na personálnej a organizačno technickej úrovni v Prešove by bolo možné doriešiť našu požiadavku k spokojnosti rusínskych poslucháčov. Pokiaľ by premiestnenie NEV z Prešova do Košíc bolo na úkor toho, čo sa dosiahlo a na úkor spokojnosti rusínskej národnostnej menšiny, je tu potrebné zvážiť takýto krok a predísť problémom, ktoré by vo vzťahu k právam národnostnej menšiny mohli vzniknúť. A tým nemyslím len rusínskej."
K tomuto zámeru vedenia SRo v Bratislave vydal vyhlásenie aj výbor Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Prešove, ktorom takisto protestuje proti jeho zámeru premiestniť HR NEV z Prešova do Košíc. "Jeho prípadná realizácia by znamenala vážne narušenie súčasnej podoby mediálneho prostredia v Prešove a v Prešovskom kraji," uvádza sa vo vyhlásení podpísanom predsedom výboru Jozefom Jurčišinom, ktorom sa zdôrazňuje: "Nesúhlasíme s tým, aby sa argument o ekonomickej náročnosti tohto vysielania z Prešova riešil takýmto spôsobom." Zdá sa však, ako keby vedenie SRo v Bratislave si svojim zámerom bolo isté, čo neuniklo ani pozornosti výboru RO SSN v Prešove: "Je zarážajúce, že 11. februára bude podľa dostupných informácií o tomto bode rokovať Rozhlasová rada SR a 12. februára je v Prešove ohlásený míting ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka a ďalších členov vrcholového vedenia s pracovníkmi redakcie. Obávame sa, že bude to len oznámenie hotovej veci."
Reálnou je aj obava, že po presťahovaní do Košíc a po zmene vysielacej štruktúry SRo bude sa opakovať snaha skrátiť vysielací čas najmä pre rusínske a ukrajinské vysielanie podobne, ako to bolo v roku 1991. Túto snahu vtedy odvrátil len petičný protest poslucháčov, pod ktorý v krátkom čase nazbierali okolo 30-tisíc podpisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš