či už hrebeň Hromovca medzi Starou Ľubovňou a Lipanmi, alebo zaujímavé skalnaté formy bradiel v podhorí Čergova. Na juhozápade tohoto celku sa nachádza špecifický podcelok, zvaný Stráže. Je sopečného pôvodu a dodáva okoliu Prešova špecifický kolorit.
Stráže sú pomenované podľa dvoch vrcholov - Stráže (740 m) a Lysej stráže (696 m). Okrem nich patria do tohoto podcelku aj turisticky frekventované hradné vrchy, na ktorých stoja zrúcaniny dvoch veľkých hradov okolia Prešova - Šarišského a Kapušianskeho.
Lysá stráž je síce nižšia, ale turisticky príťažlivejšia i navštevovanejšia. Dôvod je prostý - vrchol tohoto andezitového vypreparovaného sopúcha je holý a poskytuje skvelý výhľad. Oplatí sa pochodiť po vrcholovom plató a pozrieť si okolitú krajinu z viacerých uhlov. Z nadhľadu sa vám ponúka prešovské okolie. Úplne najbližšie sú vrcholy a hrebene Čergova, ponúka sa pohľad na hlavný hrebeň Slánskych vrchov, celé Spišsko - Šarišské medzihorie, Šarišskú vrchovinu, Bachureň a Čiernu Horu. Za dobrého počasia sa dá zhliadnuť aj zlomok z tatranských končiarov. Vrchol Lysej Stráže je ideálnym miestom na rodinný výlet aj s opečením slaninky, zberom húb a lesných plodov, ktorých ponúkajú okolité lesy dostatok. Zaujímavosťou je, že vrchol Lysej Stráže vyhľadávajú rogalisti a letci na paraglidingových padákoch, pre ktorých sú vrcholové partie tejto hory ideálnym miestom pre štart.
Stráž je najvyšším vrchom podcelku stráže a jej pravidelný kužeľ pôsobí z niektorých miest skutočne impozantne. Vrchol i celá hora sú zarastené, hoci po stavbe vykrývača na jej vrchole predsa len čo-to z vrcholu vidno.
Tieto neovulkanitické kopce však majú najmä geomofologickú hodnotu. Vznikli v období sarmatu z magiem, ktoré vystúpili do vtedy morského prostredia Košickej kotliny. Zachovali sa ako izolované telesá, stavbou blízke známej geologickej lokalite Maglovec v neďalekom výbežku Slanských vrchov. Napokon, Stráž má svoju hodnotu aj zo zoologického hľadiska, je totiž lokalitou s výskytom viacerých druhov dravcov a sov.
BEDEKER
Prístup: Obe Stráže nie sú síce sprístupnené značeným chodníkom, výstup na nich je však orietačne jednoduchý.
Výstup na Lysú Stráž vám odporúčame začať v Kanaši (305 m), na konečnej zastávke autobusu MHD. Napojíte sa na červenú značku "Cesty hrdinov SNP" a peknou lesnou cestou v miernom stúpaní vyjdete až na výrazné lúčnaté sedlo pod Lysou Strážou (449 m, 1 h). Tu ešte chvíľu pokračujete po červenej značke smerom na Terňu po výraznom ramene, ktoré vás vyvedie napokon až na vrchol. Značku treba opustiť v mieste, kde sa cesta výrazne stáča doprava a začína rapídne klesať. Vy by ste mali pokračovať stále ramenom, ktoré síce pomerne prudko stúpa, ale je ideálnym orientačným prvkom. Napokon, riadiť sa treba sedliackym rozumom - ak chcem ísť na vrchol, musím stále do kopca. Les postupne redne, cez krovinaté porasty sa napokon tesne pred vrcholom dostanete do otvoreného terénu, ktorý ponúka široké výhľady - vrchol Lysej Stráže (969 m, 1 a 1/2 h).
Aj výstup na Stráž má rovnaké východisko. Z Kanaša od kostola však treba odbočiť doprava, prejsť pomedzi domy a lesnou cestou v zalesnenom teréne stúpať neustále hore. Na kulminačnom bode cesty treba odbočiť doľava a výrazným chodníkom sa strmo pustiť až na vrchol Stráže (740 m, 1 h), ktorý ponúka čiastočné výhľady.
Zaujímavosti okolia: Šarišský hradný vrch (570 m), Kapušiansky hradný vrch (504 m), Fintické svahy, Čergov (1 050 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš