TANAP-u vybrané ďalšie urbanizované územia," myslí si riaditeľ Správy TANAP-u Tomáš Vančura.
Ako dodal, na území národného parku permanentne prebieha boj dvoch skupín ľudí. Jedni chcú rozširovať kapacity lanoviek, stavať nové hotely, druhí sú proti. Ochranári sa však stále budú môcť vyjadrovať k stavebným veciam. "Žiadny stavebný boom nehrozí. Naopak novela Zákona o ochrane prírody a krajiny platná od prvého januára tohto roku je v tomto smere ešte prísnejšia," konštatoval T. Vančura.
Vláda predvčerom rozhodla, že TANAP bude o 311 hektárov menší. Z územia bola napríklad vyňatá kompletne celá obec Ždiar, sídlisko v Tatranskej Štrbe, obec Štôla a silno urbanizovaný priestor pod Tatranskou Lomnicou, Eurocamp FICC.
Ochranár Juraj Švajda podotkol, že terajšie zmeny sú len kozmetické a približujú právny stav k realite. "V TANAP-e bola napríklad diaľnica, alebo časť mesta Poprad," vysvetlil.
Starosta Ždiaru Ladislav Budzák takúto zmenu víta. Predtým totiž ležala časť obce v národnom parku a časť nie. Teraz je celá mimo TANAP-u. "Už v roku 1999 sme dali vypracovať územný plán Ždiaru. Časť obce z neho bola práve pre svoju polohu v národnom parku vyňatá," uviedol starosta.
Nemenovaný pracovník Mestského úradu Vysoké Tatry má na vec iný názor. "Zase sa rozhodlo o nás bez nás. K zmenám hraníc sme nedostali jediný podklad. Je mi ľúto, že vláda nerešpektuje samosprávu," dozvedeli sme sa na MsÚ.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš