spojených s prechodom kompetencií v oblasti zdravotníctva. Do rokovania zastupiteľstva ju predkladal vedúci odboru zdravotníctva úradu PSK Andrej Bega. V záverečných úlohách sa konštatuje potreba dotiahnuť delimitačné protokoly a to tak z pohľadu úradu PSK, ako aj riaditeľov zdravotníckych zariadení.
Týka sa to zariadení, ktoré prešli od januára pod pôsobnosť PSK. Konkrétne piatich nemocníc s poliklinikou II. typu: NsP A. Leňa Humenné, NsP Levoča, NsP Stará Ľubovňa, NsP Svidník, NsP Vranov nad Topľou a polikliník Giraltovce, Nový Smokovec a Sabinov. Riaditelia týchto zdravotných zariadení majú za povinnosť navrhnúť aj racionalizačné opatrenia. Pod PSK patria aj zdravotné zariadenia neštátne a nezisková organizácia Nemocnica sv. Jakuba v Bardejove.
Predseda komisie zdravotníctva Peter Bizovský (SNS) v súvislosti s financovaním zdravotníctva v následnej diskusií skonštatoval "myslím, že sa nedohodneme so zdravotnými poisťovňami a bude potrebné zadefinovať, či budú financie na rozsah a kvalitu doteraz poskytovaných zdravotných služieb. Či dopadneme podobne ako železnice."
Poslanec Dušan Hruška (KDH) poznamenal, že poisťovne nedávajú dostatok financií na zdravotnú starostlivosť v tom zmysle, ako ju definuje Ústava SR "je to utópia." Vravel, že postihnutá je nielen štátna, ale aj súkromná sféra. Poukázal na fakt, že všetko v nemocniciach je limitované "aj sadra, aj obväzy. A nám nezostáva iné len to zobrať na vedomie. Registrujeme, že sa bude aj prepúšťať. Nie je to iba katastrofálna vízia, ale realita". Napokon skonštatoval, že pri tom všetkom je paradoxom, že štát nielenže neodvádza v plnej výške poistné za neproduktívnu časť obyvateľstva, ale ešte zo zdravotných poisťovní prelieva financie do sociálnej poisťovne.
"Prešli sme od chudobného k biednemu," prihlásil sa o slovo poslanec Ján Gajdoš (HZDS), ktorý je zároveň riaditeľom nemocnice v Humennom. Skonštatoval, že hlas zdravotníkov je hlas volajúcich po púšti. "Riaditelia nevyhnutne budú musieť pristúpiť k reštrikčným opatreniam. Bude sa siahať na mzdy, tiež na počty pracovníkov." Uviedol, že pre humenskú nemocnicu to bude znamenať desať percentné zníženie počtu zamestnancov, čo vo výsledku je 100 ľudí. " Z môjho pohľadu je jediným riešením odštátnenie."
V správe, ktorú poslanci mali na stole a zobrali ma vedomie, sa okrem iného konštatovalo, že aj napriek odĺženiu zdravotníckych zariadení, ktoré sa uskutočnilo k 30. júnu minulého roka, negatívna finančná bilancia pokračuje. "Za podmienok v akých sa zdravotníctvo v súčasnosti nachádza nemožno tento proces zmeniť," tvrdí vedúci odboru A. Bega. "Je celkom možné, že výsledná strata ku koncu roka dosiahne hranicu 300 miliónov korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš