neotvárajúce sa dvere. Teraz sa rozhodli pre iný spôsob upozornenia na svoje ťažkosti. Na rozdiel od železničiarov si nezvolili štrajk, ale pokojnejšiu petičnú akciu, ktorú pripravilo všetkých päť združení poľnohospodárov a potravinárov - Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností, Únia potravinárov, obe združenia súkromne hospodáriacich roľníkov a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
"Petícia zovšeobecňuje základné požiadavky, ktoré najviac trápia celý agrosektor v období, kedy by mala vrcholiť príprava na vstup do Európskej únie," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ a pokračoval: "Vstup do únie bude poznamenaný aj šokmi u niektorých poľnohospodárskych podnikov a dopadmi, ktoré môžu negatívne ovplyvniť ekonomiku a nakoniec môžu zapríčiniť aj úpadok niektorého poľnohospodárskeho alebo potravinárskeho podniku." Poľnohospodárska samospráva skoro ako ideálny stav by považovala, keby aspoň 80 percent podnikov agrosektoru na Slovensku prežilo vstup do Európskej únie.
V petícii poľnohospodári a potravinári zhrňujú svoje požiadavky do piatich bodov. Ako prvé žiadajú vládu SR verejne vyhlásiť záväzok, že splni dohodu prijatú v decembri v Kodani o priamych platbách pre poľnohospodárov, podľa ktorej sa z rozpočtu EÚ v roku v roku 2004 uvoľní 25 percent prostriedkov v porovnaní s platbami pre poľnohospodárov členských krajín EÚ, zo štrukturálnych fondov pôjde pre poľnohospodárov 20 percent a z národných zdrojov môžu dostať ďalších 10 percent. Vlády susedných asociovaných krajín takéto vyhlásenie o poskytnutí národných zdrojov pre poľnohospodárov už dali. Ďalej žiadajú vládu o výraznejšiu podporu exportnými dotáciami vo výške aspoň 50 percent limitu dohodnutého s WTO, čo predstavuje čiastku 800 miliónov ročne. Zatiaľ vláda v tomto roku na tento účel nevyčlenila ani korunu.
Nemenej dôležitou požiadavkou je, aby exekutíva prijala strednodobú koncepciu ďalšieho rozvoja agropotravinárskeho komplexu a agrárnej politiky štátu so zameraním na podporu zvýšenia konkurencieschopnosti poľnohospodárstva a potravinárstva. Pri realizácii zámerov programového vyhlásenia vlády v otázkach zákona o prevode pôdy neznámych vlastníkov na štát a obce žiadajú nepripustiť riešenia, ktoré by viedli k destabilizácii hospodárenia na pôde. Nakoniec pri zosúlaďovaní poskytovania dotácií so systémom agrárnej podpory v EÚ žiadajú nepripustiť zníženie podpory poľnohospodárstva v prírodne znevýhodnených oblastiach. Pod túto petíciu chcú do konca februára získať najmenej stotisíc podpisov. Zatiaľ sa obrátili s petičnými hárkami na verejnosť v agrosektore a neskôr oslovia celú širokú verejnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš