odboru Mestského úradu v Poprade. Prejsť musia dovedna 76 schodov. Invalidi na vozíčku sa tam nedostanú vôbec. Celý odbor mesto premiestnilo do inej budovy. Predtým odbor sídlil v budove Mestského úradu na prvom poschodí.
Problémy vôbec sa dostať do kancelárie má aj Andrej Štupák, invalidný dôchodca. Namiesto ľavej nohy má protézu. Pri chôdzi používa dve barle. Pred budovu ho dovezie autom manželka, po úzkych schodoch už musí ísť sám a po vlastných. "Pre takých ako som ja sú schody vždy nepríjemné. Je to poriadna námaha. Navyše je tu nebezpečenstvo, že niekde zakopnete. Keď idem hore musím často oddychovať, celý som spotený a rýchlo sa unavím. Začne ma pobolievať aj chrbtica. Je to veľmi tvrdé opatrenie. Keď si predstavím, že niektorí ľudia majú problémy chodiť po rovnej zemi, malo by mesto toto rozhodnutie zvážiť," konštatuje invalidný dôchodca.
Ľudmila Rosolová je už osem rokov odkázaná na palice. Navyše má aj astmu. Keď zistila, že po potvrdenie si musí "vyšliapať" až na tretie poschodie, po úzkych a šmykľavých schodoch a bez výťahu. Neverila vlastným očiam. "Poviem vám pravdu, keď som videla tie schody, bol to des. Ja som si musela kvôli dostupnosti vymeniť byt na štvrtom poschodí a keď som si predstavila, že teraz budem šliapať znova až na tretie poschodie, aj som si zanadávala. Nie je to dobre vyriešené. Keď vyjdem hore, musím niekoľko minút vydýchavať. Niekedy musím ísť na úrad aj tri, štyri krát do týždňa. Myslím si, že aj niektorí zdraví ľudia sa majú problém dostať až hore. Mesto by malo pre nás invalidov vytvoriť podmienky, nie naopak sťažovať nám ich," hovorí sympatická žena.
Predsedníčka okresnej rady Slovenského zväzu zdravotne postihnutých z Popradu Alžbeta Šimčáková hovorí, že mesto s nimi o presťahovaní kancelárií sociálneho odboru nerokovalo. "Bola som nemilo prekvapená, pretože na prvom zasadnutí Mestského zastupiteľstva primátor deklaroval lepšiu starostlivosť o občanov mesta. Neviem, či mesto má vôbec záujem riešiť túto situáciu," povedala nám predsedníčka. Ako dodala, po presťahovaní sociálneho oddelenia jej v kancelárii neustále drnčia telefóny. "Denne mi volá aj pätnásť našich členov a je s touto situáciou nespokojných," vysvetľuje A. Šimčáková.
Prednosta MsÚ Anton Andráš zdravotne postihnutým odkázal, že terajší stav je iba dočasným riešením. Mesto čaká, kým bude dostavaná nová budova Sociálnej poisťovne na ulici 1. Mája. Potom sa sociálny odbor presunie na ľavú stranu prvého poschodia hlavnej budovy Okresného úradu (OÚ). Časový horizont, kedy by sa tak malo stať prednosta MsÚ presnejšie nenačrtol. Uviedol však, že malo by ísť o definitívne umiestnenie odboru. "Je tam dobrý prístup, je tam iba štyri, či päť schodov. Vieme tam umiestniť aj rampu," vysvetlil A. Andráš. Ako dodal, vedenie mesta si bolo vedomé, že verejnosť bude citlivo na túto skutočnosť reagovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš