Prešovskom kraji majú práve sociálne odbory a mnohí ľudia si kladú otázku, či rovnaký výkon, na aký sú ľudia zvyknutí v okresoch zabezpečí krajský úrad (KÚ), alebo či vzniknú špecializované úrady. KÚ totiž plní predovšetkým riadiacu, koordinačnú, koncepčnú a metodickú činnosť smerom k OÚ a zariadeniam sociálnych služieb na úseku sociálnej pomoci a štátnej sociálnej podpory. Tiež výkon pri druhostupňových odvolacích konaniach.
Ako nás informoval pracovník sociálneho odboru na KÚ Tomáš Hangoni, vo svojej agende sa zoberajú sociálnou prevenciou a organizovaním letných táborov pre deti s poruchami správania a z ekonomicky slabších rodín. Ďalej riešením hmotnej núdze občana dávkou sociálnej pomoci. "V rámci kraja máme v 13 okresoch 55-tisíc poberateľov sociálnych dávok. Novela zákona o sociálnej pomoci platná od januára tohto roku priniesla pozitívum v tom, že príspevok na bývanie sa neodpočítava od dávky sociálnej pomoci. Zaoberáme sa aj riešením sociálnej núdze peňažnými príspevkami na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, kde novela priniesla dopad v redukcii výšky príspevku," vysvetlil nám, ale nešpecifikoval, o koľko nižšie sú jednotlivé kompenzácie.
Na našu otázku, či KÚ má spracované informácie o tom, aké úspory priniesla novela zákona o sociálnej pomoci pri spomínanom počte poberateľov sociálnych dávok, reagoval odmietavo. Podľa Hangoniho, komplexné údaje za január budú mať k dispozícii až v polovici februára.
Keď sme sa zaujímali, koľko zariadení sociálnych služieb ostalo v správe KÚ po odovzdaní niektorých kompetencií samosprávnym orgánom, povedal nám, že sú naďalej zriaďovateľmi 7 detských domovov a to v Spišských Hanušovciach, Spišskom Štiavniku, v Šarišských Michaľanoch, Hostoviciach, Svidníku a Vranove nad Topľou, vrátane Detského domova a Domova sociálnych služieb na Požiarnickej ulici v Prešove. Všetky sú plne obsadené a to isté potvrdil aj v prípade štyroch zariadení sociálnych služieb pre mentálne postihnuté deti a mládež. Najväčšiu kapacitu má zariadenie v Giraltovciach, nasleduje Podskalka, Osadné a Ľubica.
Mimo spomínaných činností odbor sociálnych vecí od vlaňajšieho júla prevzal aj výkon v rámci posudkovej činnosti. Presnejšie ide o výkon pri posúdení zdravotného stavu z hľadiska dlhodobého nepriaznivého stavu pre účely priznania prídavku na dieťa a od novembra 2002 aj pre rodičovský príspevok. Tieto kompetencie predtým vykonávala Sociálna poisťovňa. Od uvedených termínov právomoc prešla do kompetencie KÚ a OÚ.
"Týmito opatreniami štát zareagoval na reálnu situáciu rodín. Štátna sociálna podpora je dobudovaná, hoci ide o otvorený systém, ktorý sa môže meniť podľa okolností. Do budúcnosti sa napríklad uvažuje o príspevku na nezaopatrené dieťa, ktoré študuje mimo svojho bydliska, tiež o sociálnom štipendiu," uviedol Tomáš Hangoni zo sociálneho odboru na KÚ v Prešove.
Upresnil, že od júla 2003, bude výlučným platiteľom prídavku na dieťa príslušný OÚ a v druhostupňovom konaní KÚ, teda kompetencie v tejto oblasti prevezmú od zamestnávateľov a pobočiek Sociálnej poisťovne v plnom rozsahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš