centrum, a. s. Prešov (ETCP). Tá oficiálne vznikla v januári a jej zakladateľmi sú dve právnické a tri fyzické osoby so základným imaním 1 milión korún. Predsedom predstavenstva je exprimátor Juraj Kopčák.
Mestská rada návrh vrátane zvýšenia základného imania ETCP o dve nové akcie v hodnote 200-tisíc korún odporučila zastupiteľstvu schváliť. Malo sa tak stať v troch splátkach.
Keď sa na zasadnutí zastupiteľstva otvorila rozprava k návrhu, poslanec Jozef Kužma (ANO, DS, SDKÚ, SMER) navrhol, aby tento bod stiahli z rokovania a nehlasovali o ňom. "Na zasadnutí mestskej rady sa hovorilo o tom, že do projektu vstúpi aj samosprávny kraj. Nestalo sa tak. Podľa môjho názoru nemá zmysel vstupovať do tejto spoločnosti, lebo ETCP neponúka nič a ako som si všimol, majetková účasť mesta neznamená privilégium v zmluvných vzťahoch. Za štyri roky do mesta neprišli žiadne investície a ani teraz sa to nemusí podariť. Prešov by si mal definovať priority a vypísať granty," argumentoval.
Primátor Benč oponoval, že ide predovšetkým o prípravu projektov na mnohomiliónové investície z prístupových fondov EÚ a zástupcovia mesta sa v rakúskom Burgenlande, teda u partnerov ETCP už zoznámili s konw-how, ktoré pomohlo rozvoju tamojších zaostalých oblastí.
Poslanec Vasiľ Janko (ANO, DS, SDKÚ, SMER) netajil prekvapenie nad týmto návrhom a to najmä preto, že vstup mesta do ETCP je podľa neho nekonkrétnou víziou. "Nechápem význam ETCP. Pýtam sa načo bol potom vytvorený referát strategického plánovania rozvoja mesta. Z neho predovšetkým by mali vychádzať projekty a nie odrazu preferovať jednu spoločnosť pri ich spracovaní."
Ján Balún (KDH) pripomenul, že mesto ako také nezabezpečuje rozvoj, môže len vytvárať podmienky a podľa jeho názoru práve v ETCP je šanca, aby mesto mohlo orientovať získané zdroje zo zahraničia vhodným smerom. "Odporúčam, aby mesto vstúpilo do spoločnosti, lebo nepodstupuje žiadne riziko."
Igor Gula (ANO, DS, SDKÚ, SMER) síce vyzdvihol iniciatívu ETCP, ale upozornil, že neponúka mestu žiadne výhody, len majetkovú spoluúčasť, hoci za nevysoký finančný obnos. "Meno mesta Prešov má hodnotu v stovkách miliónov a ETCP nemá zatiaľ žiadne konkrétne výsledky práce. Naviac, navrhujú nám len spoluprácu, ale žiadne rozhodovacie právomoci. Navrhujem vstup až po relevantnej ponuke."
Milan Berdis (HZDS, SDĽ) v rozprave oponoval, že meno mesta a jeho možnosti chce niekto preceňovať a hoci ETCP nie je samospasiteľné, realita je taká, že vždy rozhodujú peniaze, "preto som za schválenie návrhu".
Štefan Vaško (ANO, DS, SDKÚ, SMER) pripomenul, že podobnou činnosťou sa už roky zaoberá Regionálne poradenské a informačné centrum (RPIC) a tiež zdôraznil, že mesto s dvoma akciami v ETCP nebude mať žiadny vplyv.
Viceprimátor Stanislav Kahanec (KDH) razantne vstúpil do rozpravy pripomienkou, že každému v poslaneckom zbore by malo záležať na tom, aby do mesta prišli peniaze, lebo už dlho sa nedarí nájsť vhodných investorov. Namietal tiež argumenty o vplyve mesta v ETCP. "Také spochybňovanie môže byť len subjektívnym názorom. Držme sa faktov. Mesto má finančný vklad aj v RPIC aj v Komunitnej nadácii Prešov, pričom nemá zastúpenie v dozorných radách, ani vo vedení. Doteraz to nikomu neprekážalo."
Búrlivú rozpravu napokon ukončili návrhom na zmenu uznesenia, do ktorého bola zakomponovaná podmienka zabezpečenia primeraného postavenia mesta v dozorných a kontrolných orgánoch ETCP.
Výsledok hlasovania bol možno nepríjemným prekvapením pre niektorých poslancov. Za vstup totiž hlasovalo 13, proti 9 a zdržalo sa 6 poslancov, teda uznesenie nebolo schválené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš