Na rodičovskom združení sa od starostky obce Márie Nehilovej dozvedeli, ako to je v skutočnosti s financovaním prevádzky školy.
"Takto nemôžeme ďalej prevádzkovať školu. Zo štvrťročnej dotácie sme uhradili faktúry za január a sme na nule. Neviem z čoho budeme platiť ďalej," uviedla pre náš denník M. Nehilová. Na prevádzku školy obec Čičava dostala na prvý polrok roku 2003 dotáciu vo výške 98-tisíc korún. Lenže iba za plyn za to isté obdobie obec musí zaplatiť 164 700 korún. Keď si v Čičave zrátali, koľko za polrok pre potreby školy potrebujú zaplatiť ešte za elektrickú energiu, vodu, vývoz fekálií, poistenie budov, odvody do Sociálnej poisťovne a ďalšie náležitosti, tak to podľa M. Nehilovej vychádza na 356 426 korún. Preto obec v závere januára požiadala ministerstvo financií o zvýšenie rozpočtu pre školu na prvý polrok roku 2003 o 258 426 korún, aby v nej mohli riadne zabezpečiť vyučovanie pre 58 žiakov. "Bude naša škola odpojená od elektriky, od plynu?" pýta sa M. Nehilová.
Ministerstvo financií pre krátkosť času ešte nestihlo odpovedať, ale starostka obce si ju vie predstaviť. Ak z ministerstva financií príde obci Čičava zamietavá odpoveď na žiadosť o zvýšenie rozpočtu pre školu, potom je starostka obce rozhodnutá podať žiadosť o vyradenie ich školy zo siete základných škôl.
Rodičia žiakov s takou perspektívou nie sú spokojní a preto hneď na rodičovskom združení založili petičný výbor a podpísali petičnú listinu, s ktorou, keďže ide o rómskych žiakov, sa obrátia na splnomocnenkyňu vlády pre rómske komunity Kláru Orgovánovú a podpredsedu vlády Pála Csákyho. Dnes, hoci neohlásení, sa chystajú navštíviť aj prednostu Okresného úradu vo Vranove nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš