Pätnásť umelcov vystavuje svoje diela v Galérii umelcov Spiša
Spišská Nová Ves - Hoci sa Spiš ako územnosprávna jednotka takpovediac stratil v prepadlisku dejín, kultúrne inštitúcie na Spiši pomáhajú udržiavať
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
historické povedomie a kontinuitu kultúrnych tradícií regiónu. Patrí k nim aj Galéria umelcov Spiša, ktorá nedávno oslávila svoje 15-ročné jubileum. Jej poslaním je výskum spišského umenia za posledných zhruba 150 rokov a budovanie umeleckej zbierky, ktorá umenie tohto obdobia sleduje a súčasne ho prezentuje v širšom, celoslovenskom rámci. Galéria si svoje výročie pripomína výstavou s názvom 15x15. Predstavuje v nej tvorbu pätnástich súčasných umelcov so vzťahom k spišskému regiónu.
Ide o dvanásť mužov a tri ženy, podľa vzdelania je to 6 sochárov, 8 maliarov a jedna textilná výtvarníčka. Tieto kritériá nie celkom platia, mnohí z nich preukazujú svoju všestrannosť tvorbou vo viacerých umeleckých odboroch. Nestorom medzi zúčastnenými umelcami je popradský maliar Michal Trembáč (1929), medzi sochármi je o domáci umelec Ladislav Kacvinský (1931). Grafik amaliar Emil Sedlák (1938) je rodákom zo Spia, no žije už desaťročia v Bratislave, takisto ako maliarka Eva Melkovičová (1941) i pôvodne textilná výtvarníčka Mária Rudavská (1941), ktorá sa dnes venuje najmä keramickej a bronzovej plastike. V Bratislave tiež žije Jana Kiselová-Siteková (1942), ktorá sa vypracovala na poprednú slovenskú ilustrátorku detskej literatúry. Imrich Svitana (1944) je ďalším z domácich umelcov, ktorí sú návštevníkom galérie dobre známi z viacerých individuálnych i kolektívnych výstav. Viliama Pirchalu (1951) zastihla výstava uprostred sťahovania - po dlhoročnom pobyte v Galante a Kremnici sa vracia domov na Spiš, ktorý vždy patril k okruhom jeho tvorby. Všestranný sochár Miro Bonk (1951) pôsobí dnes v Košiciach ako vysokoškolský pedagóg. Domáci maliar - krajinár a figuralista Marián Hennel (1951) svoj tvorbu v Galérii umelcov Spiša už neraz prezentoval. Sochár Štefan Hudzík (1954) pôsobí v Spišskej Novej Vsi ako pedagóg a popri tom sa venuje vlastnej figurálnej a portrétnej tvorbe. Meno sochára Štefana Kovaľa bolo dlhé roky späté so sochárskym sympóziom vo Vyšných Ružbachoch, dnes sa venuje reštaurátorskej i voľnej sochárske tvorbe. Kežmarčan Otto Korkoš (1957) je sochár, keramikár a pedagóg, v súčasnosti vyučuje takisto v Spišskej Novej Vsi. Peter Pollág (1958) je virtuóznym maliarom, koloristom a bravúrnym kresliarom, žije v Bratislave, no Spiš je stále jedným z inšpiračných zdrojov jeho tvorby. Niekdajší Popradčan, maliar a grafik Martin Zbojan (1960) je dnes vysokoškolským pedagógom v Prešove, žije v Košiciach.
K spišským inšpiráciám sa na výstave výslovne hlási iba niekoľko diel, napríklad reliéf L. Kacvinského Tatranská príroda alebo obraz M. Trembáča Majster Pavol, spišská krajina evidentne inšpirovala M. Hennela. Aj ďalší zúčastnení častejšie spracúvajú spišské námety, aj keď práve nie sú prezentované na tejto výstave. Umelci nachádzajú svoje námety a inšpirácie všade okolo seba, v krajine, v histórii, v ľudových tradíciách a v súčasnosti. Zážitky z domova sa prelínajú s postrehmi zo zahraničných ciest, uplatňujú svoje poznatky z histórie a kultúry. Usilujú sa vyjadriť i transcendentálne idey -oslovujú ich dávne kultúry i pohanské kulty, niekedy ich v akejsi individuálnej mytológii kombinujú s kresťanským obsahom. Raz rozprávajú svoj vlastný životný príbeh, inokedy dielami nefiguratívneho charakteru vyjadrujú iba nekonkrétny životný pocit alebo divákovi prinášajú čisto vizuálny zážitok.
Sochárov sa aj v 20. storočí na Spiši urodilo požehnane, inklinácia k sochárskej a rezbárskej tvorbe je zrejme ovplyvnená stále rezonujúcou stredovekou rezbárskou tradíciou. Na výstave sa súčasní spišskí umelci predstavujú voľnými plastikami a skulptúrami, reliéfmi a plaketami, uplatnila sa aj exteriérová kompozícia.
Patrilo by sa, aby galéria v najbližšom čase aspoň jednotlivými dielami z vystavenej kolekcie obohatila svoje zbierky. Kedže jej rozpočet v súčasnosti s akvizíciami neráta, otvára sa v tomto smere priestor pre sponzorov a donátorov, ktorým leží na srdci kontinuita i budúcnosť spišskej kultúry.
Autor: Jitka Haaková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš