Keďže zamestnanci Okresného úradu práce sú plne vyťažení, privítali by sme posilu zvonku," vyjadril sa pre náš denník riaditeľ Okresného úradu práce (OÚP) vo Vranove nad Topľou Pavol Molčan o vysporiadaní sa s požiadavkami novely zákona o zamestnanosti. Tá je účinná od 1. januára.
Hlavnou zmenou, ktorú novela priniesla, je skrátenie doby na 14 dní, kedy sa evidovaní nezamestnaní majú kontaktovať s úradmi práce a najmä preukázanie aktívneho hľadania práce. Novela zákona predpokladá spoluprácu obcí, ale nie je to prenesenie na ne kompetencií úradov práce.
V závere minulého roka OÚP vo Vranove nad Topľou budúcu spoluprácu prerokoval so všetkými obcami okresu. Dohodnutý bol aj obsah dohôd s nimi, podľa ktorých obce poskytnú OÚP technicko-organizačné podmienky pre kontakt s klientmi a úrad práce im každý mesiac zašle aktuálny zoznam evidovaných nezamestnaných. Takéto dohody už sú podpísané so 48 obcami okresu a chýba ešte podpísať dohody s dvadsiatimi.
V januári 18 sprostredkovateľov OÚP vo Vranove nad Topľou vycestovalo do 16 kontaktných miest v okrese. "Riešili sme to tak preto, aby sme v prvom mesiaci účinnosti novely zákona zvládli všetkých klientov a poskytli im potrebné poučenie," uviedol P. Molčan.
Podľa posledného údaja v okrese Vranov nad Topľou je 10 700 evidovaných nezamestnaných. V budúcnosti už toľko kontaktných miest nebude. Vo februári sa ráta len s piatimi mimo okresného mesta. Mali by byť v Slovenskej Kajni, Holčíkovciach, Zámutove, Soli a Hlinnom.
Na zvládnutie práce v prvom kontakte s klientmi by OÚP vo Vranove nad Topľou potreboval posilniť rady sprostredkovateľov. V minulom roku uskutočnili preskupenie síl na tento úsek a teraz sa tiež pokúsia nájsť ešte existujúce rezervy. Tých však už je málo.
Našťastie, zatiaľ sa nevyskytli zvlášť agresívne prejavy zo strany klientov. Tí však pracovníkov OÚP informujú, že majú problémy s preukazovaním aktívneho hľadania práce. Na základe toho možno rozdeliť zamestnávateľov do troch skupín. V prvej sú tí, ktorí spolupracujú s evidovanými nezamestnanými, v druhej tí (a medzi nimi aj niektoré obce), ktorí síce spolupracujú, ale stanovisko k záujmu o zamestnanie dajú len za poplatok a nakoniec sú zamestnávatelia, ktorí vyvesili oznamy, že potvrdenia o hľadaní voľného pracovného miesta neposkytujú.
"Pretože ide o informáciu od evidovaných nezamestnaných, pracovníci referátu kontaktu so zamestnávateľmi nášho úradu preveria tieto skutočnosti. Zo zákona nevyplýva povinnosť zamestnávateľa poskytovať takéto potvrdenia. My zase nemáme kompetenciu pôsobiť represívne alebo sankčne, preto ich požiadame o spoluprácu vo vzťahu k evidovaným nezamestnaným a nášmu úradu," uviedol najbližšie kroky na eliminovanie týchto javov P. Molčan.
Zákon totiž jednoznačne určuje, že pokiaľ evidovaný nezamestnaný nepreukáže snahu nájsť si prácu, nasleduje vyradenie z evidencie OÚP. Je pravda, že môže použiť nielen priamy kontakt so zamestnávateľom, ale aj iné formy ako napríklad zaslanie žiadosti o zamestnanie poštou či e-mailom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš