krajského mesta na území Slovenska aj v zahraničí. Ide o výsledky v rôznych oblastiach života, ktoré prispeli k rozvoju Prešova, vrátane mimoriadnych občianskych činov.
Ako nám povedala vedúca odboru kultúry na prešovskej radnici Mária Putnocká, laureátmi sa môžu stať občania, ktorí v meste Prešov bývajú, pracujú, alebo sa problematikou mesta zaoberajú. "Ak poznáte jednotlivcov, alebo kolektívy vo svojom okruhu, ktorí si takéto ocenenie za mimoriadny prínos pre mesto Prešov v roku 2002, ale aj za dlhodobú aktívnu tvorivú a činorodú prácu zaslúžia, zašlite nám svoje návrhy do 28. februára. Návrhy sa podávajú písomne na náš odbor a musia obsahovať osobné údaje navrhovaného, osobné údaje navrhovateľa a zdôvodnenie, ktoré je podnetom pre udelenie ceny," pripomenula blížiaci sa termín uzávierky a podmienky na podávanie návrhov M. Putnocká.
Od roku 1995 začalo mesto Prešov oceňovať jednotlivcov aj kolektívy, ktoré sa pričinili o propagáciu doma aj v zahraničí v oblasti kultúry. V tom čase to bola Cena mesta Prešov za kultúru. O štyri roky neskôr sa na žiadosť verejnosti pretransformovala na Cenu mesta Prešov. Tradícia oceňovania významných osobností a kolektívov z oblasti kultúry sa rozšírila aj o ďalšie oblasti života, teda o spoločenskú, politickú, hospodársku, náboženskú, zdravotnícku, sociálnu, ale aj športovú, vedeckú a vzdelávaciu.
Za ostatné tri roky Cenu mesta Prešov udelili doc. Petrovi Švorcovi, MUDr. Jánovi Kľocovi, Židovskej náboženskej obci v Prešove. Nasledujúci rok sa stal laureátom zaslúžilý umelec Juraj Daňo a páter Lukáš Ladislav Vrábeľ. Držiteľmi Ceny mesta Prešov za rok 2001 sú karikaturista Fedor Vico (na obr.) a Šarišská galéria v Prešove.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš