iného dozvedeli, prečo Gelničania majú odjakživa pejoratívne pomenovanie klinčikári.
"Až do 17. storočia siaha tradícia výroby klincov v Gelnici. Svojho času sa v tomto meste za tepla kovalo až dvanásť druhov klincov. Okrem toho v centrum Hnileckej doliny bolo známe výrobou reťazí," vysvetlil prednášajúci na tému strojárstvo v Hnileckej doline Andrej Antony (na snímke). Klincom v Gelnici odzvonili krátko po roku 1900, pretože Gelničania sa neprispôsobili modernizácii. Na kolená ich položila zahraničná konkurencia.
Práve prednášajúci A. Antony dôverne pozná históriu strojárskej výroby v Hnileckej doline. Jeho predkovia boli totiž niekoľko generácií majiteľmi gelnickej fabriky na výrobu stavebného kovaného materiálu, ako napríklad kľučky. Po znárodnení sa ich rod na štyridsať rokov odmlčal. Dnes po reštitúcii A. Antony zamestnáva vo fabrike, ktorú založili jeho predkovia, 14 ľudí. Kované výrobky putujú na rakúske a nemecké trhy.
"Priemysel by sa mal prispôsobiť danostiam regiónu. Kolosy typu Prakovce neboli v Hnileckej doline šťastným riešením. Skôr by sa mal využiť duchovný kapitál regiónu. V Gelnici má svoje opodstatnenie komorná strojarina, kde sa používa menej materiálu a dôležitá je znalosť odbornej práce," vyjadril sa na včerajšej konferencii na margo priemyslu v gelnickom regióne A. Antony.
Mestské kultúrne stredisko plánuje vydať v súvislosti s históriou priemyslu v meste zborník.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš