spoločnosť Emkobel. Vedenie Spišského divadla, ktoré má sídlo v Redute však tento spôsob pokladá za nákladný. Vzhľadom na to, že budova je vo vlastníctve mesta Spišská Nová Ves divadelníci v stredu oslovili so spomínaným návrhom zriadiť v objekte vlastnú plynovú kotolňu aj novoveskú primátorku. Divadlo je ochotné podieľať sa 50 percentným podielom na celej investičnej akcii.
"Za minulý rok náklady za vykurovanie činili približne 400-tisíc korún. Toho roku predpokladám, že sa priblížime k polmiliónovej sume kvôli zvýšeným cenám," vysvetlil hlavný dôvod riaditeľ Spišského divadla Štefan Fejko, prečo nie sú spokojní s centrálnym vykurovaním.
Vlastná kotolňa by túto sumu dokázala zredukovať, preto že divadelníci by si mohli temperovať prívod tepelnej energie. "Náš umelecký súbor má zájazdové povinnosti. Znamená to, že niekedy aj týždeň je javisková a hľadisková časť nevyužitá. V týchto priestoroch nie vtedy nutné kúriť naplno," upresnil riaditeľ divadla.
Druhý opačným prípadom je zase obdobie mimo vykurovacej sezóny. Aj jarné a letné dni sú totiž častokrát sprevádzané chladným počasím. Divadelníci závislí od centrálneho kúrenia však nemajú možnosť zabezpečiť medzi múrmi 80-ročnej budovy teplo. "Tvorba nášho divadla je zameraná na detského diváka. Je preto logické, že hľadisko zapĺňajú práve najmladší diváci," argumentoval potrebnosť vlastnej kotolne Š. Fejko. "Na túto tému sme už rokovali aj s odborníkmi. Zatiaľ nemáme presne vyčíslené náklady. Momentálne uvažujeme o sume jeden milión korún. V každom prípade musíme rátať aj s prevádzkovými nákladmi. Investovaná suma by sa však v budúcnosti vrátila na ušetrenej spotrebe tepelnej energie. V súčasnosti hľadáme všetky možné cesty ako oklieštiť výdavky divadla a spomínaná vlastná kotolňa je jednou z možností," vyjadril sa na margo ekonomického pozadia divadelný manažér Kamil Labanc.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš